Polecamy książki. Stina Jackson - "Srebrna droga"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:25
To mroczna opowieść o śledztwie prowadzonym przez zrozpaczonego ojca, po zniknięciu jego córki, ukazująca w nieoczywisty sposób problem samotności i izolacji. - Wydaje się, że ta książka to najlepszy prezent dla kochających literaturę "nordic noir" Szwedów - mówiła Kinga Michalska. 
Audio
  • O książce "Srebrna droga" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okł. książki Srebrna droga
Okł. książki "Srebrna droga"Foto: mat. pras.

zimowe nawiedzenie 1200.jpg
Polecamy książki. Dan Simmons i "Zimowe nawiedzenie"

- To świetna książka do czytania w zimowym okresie, bo w tym czasie rozgrywa się też jej akcja - mówiła Kinga Michalska. - Lelle, któremu zaginęła 17-letnia córka, rozpaczliwie jej szuka i od trzech lat jeździ regularnie tzw. "Srebrną drogą". To istniejąca naprawdę droga krajowa nr 95, jedna z najważniejszych dróg w Szwecji. Teraz do miasta przyjeżdża 17-letnia Mea wraz ze swoją matką. To rodzina z problemami, która szuka nowego sposobu na życie. Tymczasem w nieoczekiwany sposób losy Lellego i Mei się splatają - mówiła rozmówczyni Oli Jasińskiej. 

instytut king 1200.jpg
Polecamy książki. Stephen King - "Instytut"

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Jak przyznała, motyw drogi w tej książce jest dwuznaczny. - To także wewnętrzna droga, którą główny bohater musi przebyć. Ten kryminał świetnie operuje przestrzenią, bezkresem, pustką wokół bohaterów, jest też w nim wroga natura. To także dramat rodzinny: Lelle oskarża siebie o zniknięcie córki, ma nieprzepracowaną żałobę. Ta książka to także doskonały portret szwedzkiego społeczeństwa, w którym, choć pozornie jest pięknie - każdy boryka się z własną samotnością - tłumaczyła Michalska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 11.40

kd