"American Pie". Jak dojrzewały nastolatki w latach 90.?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Cykl filmowy "American Pie" był dla nastolatków przełomu wieków tym, czym dziś jest serial "Sex Education". Pierwszy film powstał w 1999 roku, teraz rozpoczynają się prace nad piątą częścią. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/shutterstock.com

Posłuchaj także
don mclean american pie663.jpg
American Pie - to nie tylko tytuł filmu

"American Pie" stał się popkulturowym fenomenem i zarobił na całym świecie blisko miliard dolarów. Doczekał się również pięciu spin-offów przeznaczonych na rynek kina domowego. - Ten cykl nigdy nie stał wybitnymi scenariuszami, które miały doprowadzić twórców do Oscarów czy Złotych Globów. To po prostu było kino rozrywkowe, które cieszyło się dużą popularnością, więc wcale nie dziwie się, że producenci chcą dalej eksplorować "kurę znoszącą złote jajka" - opowiada krytyk Łukasz Muszyński.

Posłuchaj
12:45 CZWÓRKA Stacja Kultura - lukasz muszynski 09.04.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński o tym, co dzieje się w świecie filmu (Stacja Kultura/Czwórka)

Głównymi bohaterami tego cyklu są przyjaciele, którzy kumplują się z sobą od liceum i co rusz pakują się w kolejne tarapaty o podłożu erotycznym. - Widz poznaje ich właśnie na etapie liceum, a w ostatniej nakręconej części z 2012 roku spotyka ich już jako dorosłych ludzi - mówi krytyk filmowy. 

Sprawdź także:

Posłuchaj także
Sex Education 1200.jpg
"Sex Education" - serial, który uczy i bawi.

Dziś na "American Pie" nie patrzy się tylko w kategoriach kasowego sukcesu, ale także w kontekście przemian kulturowo-społecznych. - Założeniem twórców było zrobienie komedii erotycznej i jestem pewien, że w dzisiejszych czasach ten film, w takiej formie, nie miałby prawa powstać - przekonuje rozmówca Kasi Dydo. - W jednej ze scen bohater "American Pie" montuje kamerkę internetową, żeby z kolegami móc pogglądać szkolną koleżankę. Nagranie idzie w świat, dziewczyna ma problemy i musi wyjechać ze Stanów Zjednoczonych, a chłopakowi nie dzieje się nic. Z dzisiejszej perspektywy, bohater dopuszcza się poważnego przestępstwa seksualnego i nie ponosi żadnych konsekwencji. I to w żaden sposób nie jest  zabawne - dodaje gość Czwórki. 

American Pie: Zjazd absolwentów - Zwiastun PL / Portalfilmowy.pl

Łukasz Muszyński opowiada także o "Empire of Light", czyli nowym filmie w reż. Sama Mendesa i tłumaczy, dlaczego w weekend warto obejrzeć "Na noże".  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 09.04.2021

Godzina emisji: 10.15

kul