"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:30
Dołącz do społeczności wrażliwych. 15 kwietnia w całej Polsce powraca akcja będąca gratką dla miłośników poezji i tych, którzy chcą ją poznać. Przed nami V edycja "Wierszy w mieście".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Tegoroczna edycja "Wierszy w mieście" startuje pod hasłem "Wspólnota". Szczególnie teraz nie ma chyba ważniejszego pojęcia, a poczucie współodpowiedzialności za otaczających nas ludzi stało się jednym z istotniejszych narzędzi w walce z pandemią. Organizator, EUNIC Warszawa, postawił sobie za cel, aby między 15 kwietnia i 15 maja - dotrzeć z poezją do każdego zakamarka Polski. 


Posłuchaj
14:22 Czwórka/Stacja Kultura - "Wiersze w mieście" 13.04.2021.mp3 W audycji rozmawiamy z Dorotą Swinarską, organizatorką inicjatywy "Wiersze w mieście" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Wrażliwość jest czymś, co nas łączy. Łączy rodziny, łączy znajomych, łączy nas z ludźmi w danym mieście lub na całym świecie poprzez rozumienie wspólnych spraw i problemów - mówi organizator wydarzenia Dorota Swinarska. - Wrażliwość dotyczy też nas samych; sprawia, że lepiej funkcjonujemy w obecnym świecie, który jest targany poważnymi problemami związanymi z pandemią.

Słowo ma niewątpliwie silną moc oddziaływania i wiersze mają to do siebie, że poprzez swoją skondensowaną formę to słowo jest bardzo uważnie dobierane i jest nadzwyczaj szczere Dorota Swinarska

Jak mówi prowadząca audycję Kasia Dydo, jednym z dowodów na moc poezji jest choćby sukces Amandy Gorman w przestrzeni publicznej. Młoda Amerykanka wygłosiła swój poemat na zaprzysiężeniu Joe Bidena i podbiła świat poezji i świat popkultury, wynosząc poezję na zupełnie inny poziom. - Teraz w kontekście poezji przywołujemy ten przykład - poezji zaangażowanej, poezji żywej. To pokazuje, jak niebywałą siłę może mieć słowo i w jaki sposób może docierać do szerokich mas - tłumaczy gość audycji. - W ubiegłym roku, również w USA, na demonstracji Black Lives Matter na jednym z murów pojawił się napis: "Tylko poezja nas uratuje". I, jak się okazuje, poezja w kontekście politycznym również może mieć swoją moc. 

Czytaj także:


baczyński wisła 1200.jpg
Baczyński - serwis specjalny

Jak mówi organizatorka inicjatywy "Wiersze w mieście" są projektem międzynarodowym i bardzo europejskim. Wydarzenie jest organizowane przez warszawski oddział EUNIC (European Union National Institutes for Culture), czyli stowarzyszenie instytutów kultury państw Unii Europejskiej. Tradycją jest, że każdy uczestniczący instytut kultury wybiera poetę czy poetkę i wiersze. W tym roku poznamy wiersze z 20 krajów, od Irlandii, poprzez Francję, Portugalię, Hiszpanię, Maltę, aż po Turcję i Ukrainę.

Czytaj także:

Na przykład w Warszawie, dzięki partnerstwu miasta, wiersze pojawią się w przestrzeni publicznej. Można będzie je zobaczyć na monitorach w autobusach i tramwajach oraz w galerii na stacji metra Świętokrzyska. - Będziemy mogli też przeczytać wiersze na wystawie plenerowej na ogrodzeniu ambasady Rumunii - tłumaczy Dorota Swinarska. - Jednak, tak jak w ubiegłym roku, gros naszych działań przenieśliśmy do sieci. Przygotowaliśmy piękne wideoklipy, w reżyserii Piotra Łyczkowskiego, na których recytowane są wiersze w językach oryginalnych oraz po polsku. Na stronie internetowej pojawią się wszystkie wiersze oraz informacje o poetach, poetkach oraz autorach przekładów. Na Facebooku będzie między innymi możliwe stworzenie wspólnej poezji. 


​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dorota Swinarska (organizatorka wydarzenia "Wiersze w mieście") 

Data emisji: 13.04.2021

Godzina emisji: 10:08

aw