Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:00
Wędrówki po lasach wzmacniają odporność, wspomagają leczenie chorób takich jak astma, alergia czy depresja, a poza tym - są powszechnie dostępne i darmowe. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Evdokimov Maxim

Sprawdź też
łąka 1200.jpg
"Dzika kuchnia" na talerzu - poszalej z naturą

W książce "Lasoterapia" Katarzyna Simonienko pokazuje jaki wpływ ma natura na zdrowie i dobrostan człowieka i tłumaczy, na czym polega terapia lasem i jak przygotować się do leśnych kąpieli. - To jest czynność dość prosta, a jej nazwa metaforyczna. Nie chodzi o to, żebyśmy kąpali się w źródłach wody, które są dostępne w lesie, tylko żebyśmy zanurzyli się w atmosferę lasu - tłumaczy - autorka książki, dr psychiatrii i certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych.

Posłuchaj
03:42 CZWÓRKA Stacja Kultura - kultura natury 26.05.2021.mp3 O "Lasoterapii" opowiada autorka książki Katarzyna Simonienko (Stacja Kultura/Czwórka) 

Żyjąc w pośpiechu, trudno nagle o wyciszenie. Hamujemy mniej więcej po 20 min. spaceru po lesie Katarzyna Simonienko

Kąpiele leśne mają dwa główne założenia. - Po pierwsze, do lasu wchodzimy w dużej uważności - mówi ekspert. - Staramy się nie zastanawiać, co nas jeszcze czeka, jakie egzaminy czy zadania mamy do wykonania w pracy. Jesteśmy tu i teraz. My i przyroda.  

Posłuchaj także:

W lesie mniej tyjemy. Są badania, które potwierdzają, że na łonie przyrody poprawia się metabolizm Katarzyna Simonienko 

Po drugie - zanurzając się w las, korzystajmy ze wszystkich zmysłów. - W tym celu Japończycy zalecają, żeby spacerować powoli, żeby znaleźć sobie miejsce, w którym można usiąść i poobserwować przyrodę - wyjaśnia rozmówczyni Oli Opali. - Należy jednak pamiętać, że samo patrzenie nas nie odpręży, bo wzrok nie ma takiej mocy. Żeby zareagowało głęboko całe nasze ciało - tętno, ciśnienie krwi, metabolizm - musimy wykorzystywać inne zmysły. Słuchajmy, dotykajmy, wąchajmy. I nie wstydźmy się tego - podkreśla Katarzyna Simonienko.

KĄPIELE LEŚNE (FOREST BATHING, SHINRIN-YOKU) / Po drugiej stronie lasu

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 11.30

kul