Tadeusz Różewicz. "Współcześnie miałby wielu followersów"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:44
2021 został rokiem trzech poetów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Chociaż ich poezja może wydawać się nieaktualna - nic bardziej mylnego. Jak się okazuje Tadeusz Różewicz mógłby dziś święcić triumfy w mediach społecznościowych.
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Stanisław Moroz/PAP

książka 1200
"Czy wie(r)sz, że?". "Oblicze ojczyzny" Różewicza - co autor miał na myśli?

Wiersze Tadeusza Różewicza, nawet te wydawane od razu po wojnie - czyli prawie 80 lat temu - możemy czytać tak, jakby były pisane do nas, ludzi XXI wieku. Tadeusz Różewicz był komentatorem rzeczywistości, wnikliwym obserwatorem zmieniającego się świata. Gdyby żył w naszych czasach prawdopodobnie pisałby o swoich spostrzeżeniach na blogu czy w mediach społecznościowych, i w liczbie obserwatorów, ale i hejterów wyprzedziłby niejednego współczesnego publicystę.

Posłuchaj
08:46 2021_06_14 czwórka kultura różewicz.mp3 Twórczość Tadeusza Różewicza jest uniwersalna? (Stacja Kultura/Czwórka) 

- To człowiek urodzony w 1921 roku, czyli z Kolumbów, wychowywany w podstawowych wartościach - cennych dla większości przedstawicieli jego pokolenia - jak etyka, moralność, religia, dobro, i to kształtowało jego charakter. Okres wojny był dla niego bardzo trudny, a czas PRL-u można powiedzieć go "dobił" - opowiadał Marcin Adamski, absolwent filologii polskiej, z którym rozmawiała Oliwia Krettek. - Okazało się, że to, co wyznawał w młodości zaczęło tracić na wartości.

Książki 1200.jpg
"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

Czytaj także:

Twórczość Tadeusza Różewicza podzielić możemy na trzy etapy. - Pierwszy to okres pustki emocjonalnej po wojnie, drugi to próba odnalezienia tych cech uniwersalnych. W trzecim etapie poeta zaczął tracić nadzieję na odnalezienie tych wartości, gdyż jak pokazała rzeczywistość, dobro i zło w człowieku mieszają się do tego stopnia, że w codziennym pędzie możemy przestać je rozróżniać. Tadeusz Różewicz poszukiwał tego dobra i chciał udowodnić, że jest to możliwe, wszystkich można nawrócić. Jednak okazało się, że w ludzkiej naturze mieszają się różne popędy i instynkty, że kiedy skupiamy się na sobie, szukamy najwygodniejszych dróg - mówił ekspert.

Czytaj także:

Tadeusz Różewicz starał się przekazać młodym ludziom, odbiorcom swojej twórczości, przesłanie uniwersalne. - Że życie jest bardzo brutalne, będzie od nich wymagało, by ponosili odpowiedzialność za swoje czyny, zarówno dobre jak i złe - opowiadał gość Czwórki. - Ta rzeczywistość pełna konsumpcjonizmu, zadufania i egoizmy nie omija nikogo - opowiadał marcin Adamski.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 11.40

kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka Oliwia Krettek