Bovska o twórczości C. K. Norwida: to nie tylko poezja

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:43
23 maja przypada 138. rocznica śmierci wybitnego artysty, w tym roku mija też 200 lat od jego urodzin. - Cyprian Kamil Norwid jest twórcą, do dziś wymagającym pełnego zaangażowania od swoich odbiorców - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Bovska.
Bovska w Czwórce
Bovska w CzwórceFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

kuchnia historia średniowiecze 1200.jpg
Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

W Czwórce o twórczość Norwida pytamy współczesnych artystów. Bovska zdradziła, jakie wydarzenie z życia poety najbardziej utkwiło jej w pamięci. - Studiowałam na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w jednej z sal stworzono oddział muzeum Fryderyka Chopina. Będąc tam zawsze wyobrażałam sobie, jak przez okno spada chopinowski fortepian, by sięgnąć bruku - opowiadała wokalistka.

Posłuchaj
03:23 _PR4_AAC 2021_05_17-06-30-56.mp3 Bovska o twórczości Norwida (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

książka stolik biblioteczka 1200.jpg
O akcji "Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę

- Oczywiście historia daleka od prawdy, jednak w poezji Norwida jest wiele pięknych wersów. I dla tych, którzy dobrze ją znają z pewnością jest ona bardziej przystępna. Dla mnie twórczość jest daleka, wymaga ogromnego zaangażowania intelektualnego, pisana jest językiem bardzo niewspółczesnym - wyliczała Bovska.

Czytaj także:

Jak tłumaczyła, Norwid jest jedną z postaci "zakodowanych każdemu z nas w procesie edukacji" i jako artysta dużo na tym traci. - Bo był człowiekiem bardzo wszechstronnym, a znamy myślimy o nim tylko jako o o poecie i znamy wiersze, które musieliśmy przeczytać w szkole - tłumaczyła Bovska. - W jego twórczości znajdują się m.in. obrazy, które warto odkrywać - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 6.13