Polecamy książki: Georgi Gospodinow i jego "Schron przeciwczasowy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 17:38
- Powieść "Schron przeciwczasowy" to niezwykle oryginalna wizja odwiecznego ludzkiego marzenia o podróżowaniu w czasie - mówiła Kinga Michalska. Autor, bułgarski poeta i pisarz Georgi Gospodinow, jest m.in. laureatem Nagrody Angelusa. 
Co byłoby, gdyby podróżowanie w czasie było możliwe?
Co byłoby, gdyby podróżowanie w czasie było możliwe?Foto: Shutterstock.com/Davdeka

- Ta powieść wydaje się być podsumowaniem wątków, które autor rozwijał już w swoich wcześniejszych publikacjach, jednak to niezwykle oryginalny pomysł - mówiła Kinga Michalska. "Schron przeciwczasowy" dotyczy marzenia o podróżowaniu w czasie, a akcja rozgrywa się w klinice przeszłości w Szwajcarii. Dla jednych okazuje się ona zbawieniem, dla innych natomiast prawdziwym wyzwaniem.

- Bohaterem jest Gaustyn, wynalazca, który wędruje w czasie. Ma on misję: niesienie pomocy osobom poszkodowanym przez życie, ale też ludziom starszym, którzy tracą pamięć w procesie starzenia i w wyniku chorób. Jego klinika oferuje pacjentom możliwość powrotu do tego czasu w życiu, który uznają oni za najlepszy. To taka bezpieczna przestrzeń, ale ta kuracja zaczyna interesować coraz więcej osób, aż w końcu wielu ludzi zaczyna chcieć powrócić do swojej przeszłości. Tu pojawia się problem, czy wszystkim uda się znaleźć wspólną szczęśliwą przeszłość - tłumaczyła Kinga Michalska. 

Jak podkreślała, książka bułgarskiego pisarza dotyczy prawd uniwersalnych. - Zastanawiamy się, jak prowadzilibyśmy swoje życie, mogąc cofnąć czas, a tu okazuje się, że pomysł na wędrowanie w czasie niesie ze sobą ryzyko. To, co przynosi korzyści jednostce, może stanowić zagrożenie dla grup społecznych. Ludzie organizują referenda na temat tego, do którego czasu wspólnie się przenieść, tu ścierają się wizje polityczne, pojawiają się nieprzewidziane konsekwencje - mówiła Kinga Michalska. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Jak tłumaczyła, autor ukazuje lęki, które dotyczą wielu ludzi, pod każdą szerokością geograficzną. - Łączy nas strach przed chorobą, starością, a także zapominaniem, tym, że zagubimy się w świecie i nie będziemy potrafili rozpoznawać twarzy naszych bliskich. Tęsknimy więc do naszych wspomnień, jednocześnie mitologizując młodość - podkreślała gość Czwórki. - Okazuje się, że powinniśmy żyć "tu i teraz", by nasza teraźniejszość była tym, co jest najbardziej wartościowe - mówiła. 

Posłuchaj
07:52 _PR4_AAC 2022_03_15-11-44-25.mp3 O książce Georgiego Gospodinowa "Schron przeciwczasowy" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Georgi Gospodinow jest także naukowcem, a już pierwszy tomik wierszy bułgarskiego poety okazał się "sukcesem totalnym" - został przetłumaczony na 17 języków i wydany w 25 krajach. - Po ukończeniu filologii zaczął pracować jako wykładowca w Bułgarskiej Akademii Nauk, był redaktorem w wielu pismach literackich, prowadził też kursy kreatywnego pisania, jednak chyba to własna twórczość jest dla niego najważniejsza - podkreślała Kinga Michalska. - Jest autorem powieści, opowiadań, a także dwóch dramatów. Na koncie ma liczne nagrody, a polskim czytelnikom może być znany m.in. z powieści pt. "Fizyka smutku" - wyliczała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 15.03.2022

Godzina emisji: 11:40

kd