"Metropolis" - warto się przejść po historii miast

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:30
"Metropolis" to jedyna książka Bena Wilsona, brytyjskiego pisarza i historyka, która została wydana w Polsce. Jest to opowieść o historii miast, ich rozwoju i znaczeniu, nie brakuje tu też spojrzenia w przyszłość. 
Ben Wilson w Metropolis zaprasza nas na podróż przez miasta świata
Ben Wilson w "Metropolis" zaprasza nas na podróż przez miasta świataFoto: shutterstock/BABAROGA

Ben Wilson zabiera nas w fascynującą podróż przez historię ludzkiej cywilizacji ukazanej przez pryzmat miast i ich rozwoju na przestrzeni wieków. - Autor jest historykiem, absolwentem uniwersytetu w Cambridge, więc pewnie wykształcony jest doskonale - mówi Kinga Michalska. - Pisał książki z szeroko pojętej literatury non-fiction, opisywał m.in. armię brytyjską. Jednak nie tylko Wielka Brytania była w kręgu jego zainteresowań, skupiał się na szeroko rozumianej historii. Stąd chyba pomysł na "Metropolis", czyli książkę opisującą historię miast, a tym samym - rozwoju ludzkiej cywilizacji - dodaje. 

Ciekawostką z życia autora jest jego doświadczenie medialne. Przez lata Ben Wilson pracował jako doradca przy produkcji historycznych programów telewizyjnych i radiowych - brytyjskich, amerykańskich i irlandzkich. - Myślę, że zna się na popularyzacji nauki, jak mało kto - ocenia Kinga Michalska. - Pisząc "Metropolis", wybrał się w podróż po całym świecie, by opisać różne rodzaje miast. 

W swojej publikacji autor zabiera nas do początku cywilizacji, do miasta Uruk, które znajduje się na terenie dzisiejszego Iraku. - Tam rozpoczyna swą opowieść, która przez część książki krąży wokół tematu miast, o których uczymy się na pierwszych lekcjach historii - Rzymu i Aten. Pisze też o Aleksandrii, o starożytnym Babilonie - wymienia gość Kasi Dydo. - Później przechodzi do miast średniowiecznych, nowożytnych. Kolejna część dotyczy XIX wieku i rozwoju przemysłu i technologii, który mocno wpłynął na rozwój aglomeracji miejskich. Autor opisuje najważniejsze stolice europejskie, zdradza, jak Nowy Jork stał się miastem drapaczy chmur, objaśnia, co dzieje się obecnie z miastami - dodaje. 


Posłuchaj
08:17 czwórka stacja kultura 19.04.2022.mp3 O książce Bena Wilsona "Metropolis" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Metropolis" to nie nudny opis aglomeracji za aglomeracją. Autor książkę oparł na ciekawym pomyśle analizy dawnych miast pod kątem tego, czym przypominały miasta współczesne. Starożytne łaźnie, pełne życia towarzyskiego i plotek, porównuje do współczesnych kawiarni. - Czytając "Metropolis" czujemy się, jakbyśmy się po tych miastach przechadzali - podkreśla ekspertka. - Tę książkę warto wziąć ze sobą w podróż, zwiedzać miasta razem z nią. To ciekawa wędrówka w czasie i przestrzeni.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Swoje miejsce w "Metropolis" znalazła także Warszawa. Rozdział jej poświęcony nosi tytuł "Anihilacja". - Autor opowiada o całkowitym zniszczeniu polskiej stolicy i jej odrodzeniu - wyjaśnia Kinga Michalska. - Ostatnie rozdziały publikacji zwracają uwagę też na kwestie społeczne, zacieranie się różnic między dzielnicami, rewitalizację, a także groźny kontekst zmian klimatycznych, w którym miasta jawią się jako zagrożenie - dodaje.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 11:40

pj