"Russian Doll". Kontynuacja, która nie jest skokiem na kasę

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:18
- "Russian Doll" ma glamrockowy sznyt i uroczą bohaterkę. Natasha Lyonne jest siłą natury, kobietą z burzą niesfornych loków, talentem aktorskim i świetnymi pomysłami – opowiada krytyczka Kaja Klimek.
Natasha Lyonne na planie drugiego sezonu Russian Doll.
Natasha Lyonne na planie drugiego sezonu "Russian Doll". Foto: PAP/Avalon/Netflix/ THA

"Russian Doll" ciągle w formie

Programistka komputerowa co wieczór ma urodzinową imprezę, na której umiera, po czym rano budzi się na nowo. Widz razem z główną bohaterką rusza w podróż, żeby odkryć kolejne elementy skomplikowanej układanki - tak rozpoczął się pierwszy sezon serialu "Russian Doll". - Podstawową zaletą było to, że "Russian Doll" prezentowało wyższy poziom niż "średnia netflixowa", co nie umknęło uwadze ani widzów, ani krytyków, którzy przyznali mu trzy statuetki Emmy oraz nominację do Złotego Globu - mówi gość Czwórki. - Wydawało się, że po pierwszym sezonie nie ma już potrzeby dopisywania ciągu dalszego, bo to była skończona opowieść. Na szczęście kontynuacja okazuje się równie interesująca, bo nie powtarza wątków, a jeśli już korzysta z tego, co było, to tylko po to, by bohaterkę rozwijać i wpędzać ją w nowe tarapaty.

Pociąg do podróży w czasie

Po trzech latach przerwy fani serialu doczekali się kontynuacji. Drugi sezon "Russian Doll" rozgrywa się cztery lata po wspólnej ucieczce Nadii (Natasha Lyonne) i Alana (Charlie Barnett) ze śmiertelnej pętli czasu i  ponownie porusza tematy egzystencjalne przez pryzmat humoru i science fiction. W tym sezonie Nadia i Alan odkrywają, że istnieje coś gorszego niż niekończąca się śmierć, za sprawą niespodziewanego portalu czasowego zlokalizowanego w jednej z najbardziej szemranych części Manhattanu. - Przyszłość "dojeżdża" naszą bohaterkę i to w literalnym sensie, bo głównym środkiem transportu w tym sezonie są metro i pociągi. To właśnie tam Nadia spotyka to, co już było, a przesiadając się z wagonu do wagonu - podróżuje w czasie - zdradza rozmówczyni Kasi Dydo. - To jest bardzo interesujący zabieg, który dostarcza wielu komicznych zwrotów w akcji.

Russian Doll – sezon 2 | Oficjalny zwiastun | Netflix Polska

Z "Russian Doll" nie zmarnujesz czasu

W roli głównej występuje znana z serialu "Orange Is The New Black" Natasha Lyonne., a partnerują jej m.in. Rebecca Henderson oraz Jeremy Bobb. - "Russian Doll" jest świetnie napisaną i skomponowaną opowieścią, za którą stoją odtwórczyni roli głównej oraz komiczka i stand-uperka Amy Poehler. Drugi sezon jest warty uwagi tak samo jak pierwszy. Oglądanie go w żaden sposób nie będzie stratą czasu, bo to twórcza kontynuacja, która nie jest skokiem na kasę – podsumowuje krytyczka.

Posłuchaj
15:09 CZWÓRKA Stacja Kultura - russian doll 09.06.2022.mp3 "Russian Doll" - co wydarzy się w drugim sezonie serialu? (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 09.06.2022

Godzina emisji: 10.15

kul