Thekayetan: chciałbym, żeby moje piosenki towarzyszyły wspomnieniom

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 12:00
- Jestem szczęściarzem, bo mam przywilej, że mogę realizować się muzycznie, mogę spełniać swoje marzenia i jeszcze robić to wszystko na własnych zasadach - opowiada thekayetan, nowa postać na polskiej scenie muzycznej i artysta, który właśnie nagrał piosenkę z Mery Spolsky. 
thekayetan w Czwórce.
thekayetan w Czwórce.Foto: Karina Terzoni/Czwórka

Thekayetan to 22-letni kompozytor, producent muzyki elektronicznej i autor tekstów z Poznania. W 2021 roku zadebiutował płytą "Dla nas dom", którą promowały single: "Skóra" oraz "Pole widzenia". Teraz artysta pracuje nad drugą płytą. 

List do Mery 

Po pierwszych, świetnych zapowiedziach nowego krążka w postaci utworu "Priorytetem" czy "Twój zapach" thekayetan wydał właśnie swój najnowszy singiel, w którym partneruje mu Mery Spolsky. - Nie powiem nic nowego, jeśli przyznam, że praca z Mery to też spełnienie moich marzeń. Cieszę się, że przyjęła moje zaproszenie i że mogliśmy zrobić coś nowego. To jedna z moich ulubionych artystek - przyznaje rozmówca Kasi Dydo. - "Hebefrenicze", czyli nasz wspólny utwór, napisałem już rok temu. Kiedy go skończyłem, poczułem, że to numer godny Mery Spolsky, że może ją zainteresować. Długo zwlekałem z realizacją tego pomysłu, bo list do Mery wysłałem osobiście dopiero późną jesienią. Do koperty włożyłem demo oraz szczegółowy opis planu, jaki mam na drugą płytę. Wytłumaczyłem, o czym jest ta piosenka i co mnie zainspirowało do jej stworzenia.

Manifest "Hebefrenicze" 

Piosenka zatytułowana "Hebefrenicze" to utwór-manifest, który opowiada o osobach żyjących w mniejszości. O ludziach, którzy na co dzień zmuszani są do podporządkowania się systemowi i doświadczają dyskryminacji. Następstwem tego jest uczucie doznania krzywdy i stres mniejszościowy - to konsekwencje, które wpływają na zdrowie psychiczne.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez thekayetan (@thekayetan)

Posłuchaj
14:59 CZWÓRKA Stacja Kultura - Thekayetan 02.08.2022.mp3 thekayetan - nowa twarz na polskiej scenie muzycznej (Stacja Kultura/Czwórka)

"Hebefrenicze" to neologizm w formie niebinarnej przeznaczony dla osób z grup mniejszościowych, które doświadczają przemocy. Punktem wyjścia dla tego utworu była hebefrenia, czyli przypadłość psychiczna, która często dotyka osoby młode i jest następstwem opresji czy negatywnych wydarzeń. To mój pierwszy manifest, wyraz niezgody na przemoc, która jest tak bardzo obecna w naszym społeczeństwie - podkreśla artysta. - Wychodzę z założenia, że piszę o tym, co dzieje się w moim życiu i jako osoba nieheteronormatywna postanowiłem wyrazić swój sprzeciw. 

thekayetan i Mery Spolsky - hebefrenicze (Official Video) | KayaxTV

"Piosenki z drugiej płyty zagram jeszcze przed premierą"  

Nowy krążek artysty będzie albumem konceptualnym, opartym na psychoterapii i doświadczeniach artysty z jego własnej terapii. thekayetan stawia na nim siebie w roli pacjenta, a słuchacza w roli terapeuty. Premiera albumu zaplanowana jest na październik tego roku, a przedpremierowo materiał z płyty artysta zaprezentuje na swoich najbliższych koncertach - 9 sierpnia na Soundrive Festival w Gdańsku oraz 15 września na festiwalu Great September w Łodzi - SZCZEGÓŁY >>>

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: thekayetan (producent, kompozytor i autor tekstów)

Data emisji: 02.08.2022

Godzina emisji: 10.15

kul