"Pusty". Rojek i CatchUp na bitach Magiery

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:32
Po przerwie Artur Rojek powraca w doborowym towarzystwie. W numerze "Pusty" towarzyszą mu poważni gracze hiphopowej sceny - raper i producent CatchUp i ceniony producent Magiera.
Artur  CatchUp
Artur & CatchUp Foto: Piotr Rybiński

Ostatni projekt Rojka - album "Kundel", wydany początkiem 2020 roku – spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem fanów i krytyków, pokrywając się złotem. W międzyczasie Artur był jednym z gości, na bijącej wszelkie możliwe rekordy popularności, płycie sanah - "Uczta". Ballada "Tęsknie sobie" w ciągu ostatnich czterech miesięcy została odsłuchana ponad 25 milionów razy we wszystkich serwisach streamingowych!

"Pusty" to energiczny, słodko-gorzki i nieco punkowy utwór, który jest efektem współpracy artysty z cenionym producentem Magierą oraz jednym z najgłośniejszych debiutantów ostatnich lat - CatchUp’em.

Piosenkę "Pusty" stworzyli ludzie bardzo interesujący, mający niezwykle mocną pozycję na polskiej scenie muzycznej, ale wywodzą się z różnych światów i dzieli ich kilkadziesiąt lat. CatchUp w rozmowie z Ulą Kaczyńską przyznaje nawet, że przy spotkaniu z Magierą i Rojkiem nie czuł nabuzowania, napięcia związanego ze spotkaniem sław, z tego względu, że jest po prostu zbyt młody, nie zdążył być fanem Myslovitz czy bitów Magiery. - Znałem te postaci, lubiłem je. Czułem zaszczyt, ale bez fajerwerków - zdradza. 

Miłe spotkanie z Rojkiem i Magierą

- Artur Rojek zaskoczył mnie przyziemnością, tym, że jest normalnym człowiek, który stąpa mocno po ziemi, ma do mnie szacunek. Pierwszy raz spotkałem się z osobą, która na rynku muzycznym jest aż tyle lat, nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. To normalny, miły człowiek - opowiada CatchUp. - Nad piosenkę "Pusty" więcej pracowaliśmy zdalnie, niż osobiście. Przed spotkaniem już ją znaliśmy, w studiu ją tylko razem dokręcaliśmy - dodaje. - Z Magierą pracowałem już od roku. Z każdym z nich to była miła współpraca.  

CatchUp zdradza, że utwór "Pusty" przeleżał trochę czasu w szufladzie. - Jakiś czas temu miałem na dysku pierwszą wersję produkcji Magiery, która w ogóle nie brzmiała jak finalna piosenka. Pełen frustracji zacząłem pisać tekst, zaśpiewałem pierwszą zwrotkę i refren. Ten utwór siedział bardzo długo na dysku i Artur Rojek w ogóle o nim nie słyszał - wspomina muzyk. - Magiera powiedział wtedy "dawaj, coś z tym zrobimy" i pokazał to Rojkowi. Jemu się spodobało i po prostu zrobiliśmy to razem - dodaje. 

Po piosence "Pusty" CatchUp dalej pracuje, pisze i produkuje. Przyznaje też, że czeka aż sam siebie zaskoczy, albo życie zrobi to za niego. - Nie wiem, w którą stronę skręcę, może w tę, w której tworzyłem z Rojkiem. Te brzmienia są bliskie mojemu sercu i dosyć często robiłem takie rzeczy do szuflady - przyznaje. 

Artur Rojek & CatchUp - Pusty (prod. Magiera) [Official Video]/Artur Rojek


Artur Rojek jest człowiekiem niezwykle zajęty. Obok działalności muzycznej organizuje też nam dobry muzyczny czas. Piosenka "Pusty", jak się okazuje, jest częścią pewnego większego projektu. - Ten pomysł powstał w 2021 roku, w trakcie pandemii. Byłem wtedy odcięty od tych rzeczy, którymi się zajmowałem w czasach przedpandemicznych. Postanowiłem to wykorzystać na pisanie piosenek, takiego czasu nie miałem od wielu wielu lat - opowiada Artur Rojek. - Z przyjemnością spędzałem czas w studiu i nagrywałem piosenki. Miałem na to nietypowy pomysł, bo do współpracy zaprosiłem różnych producentów, którzy w większości (czterech na pięciu z nich) nie pracowali z artystą kojarzonym z klasyczną piosenką, a zwykle robili beaty dla raperów - wyjaśnia. 

Inne śpiewanie, inna produkcja

Wśród piątki producentów wybranych przez Rojka znalazł się Magiera, świetnie znany w środowisku hip-hopu, producent, który współpracował z wieloma artystami. - Wynikiem współpracy z Magierą jest właśnie piosenka "Pusty", choć nie tylko - zdradza artysta. - "Pustym" śpiewam z CatchUp'em, wydaje mi się, że on śpiewa tak, jak zwykle śpiewają młodzi ludzie. To nie jest krytyka. To taki sposób śpiewania, gdzie artysta mocno koncentruje się na melodii, ale jeszcze nie jest to moment, w którym mógłby wypuścić z siebie taką ekstremalnie mocną emocjonalność. Ja się tego uczyłem ponad 20 lat. On śpiewa takim młodzieńczym głosem. Mój wokal jest bardziej złożony, przez lata pracy i emocjonalnego wyrażania się - dodaje. 


Posłuchaj
53:18 2022_07_20 09_06_06_PR4_Wszystko_gra.mp3 CatchUp i Artur Rojek opowiadają o współpracy przy piosence "Pusty", swoich planach i nadchodzących festiwalach (Wszystko gra/Czwórka)

 

Po wsłuchaniu się w tekst zauważymy, że frazy wyśpiewywane przez CatchUp'a i Rojka różnią się. Młodszy z artystów śpiewa o złamanym sercu, frazy Artura dotyczą już takiego momentu w życiu, w którym mówimy "daj mi spokój, ja już się w ogóle nie zmienię". 

"Pusty" brzmieniowo zabiera nas ze współczesności, przenosi do końca lat 90. - Za tym stoi Magiera. To jest bardzo światły człowiek, patrzy na muzykę bardzo szeroko. Wbrew temu, że na co dzień zajmuje się robieniem bitów, to jego wiedza muzyczna jest dużo szersza - podkreśla gość Uli Kaczyńskiej. - On wykonał kawał świetnej roboty, wyszedł poza swój standard - dodaje. 

Festiwali czas

Oprócz nowości wydawniczych, Artur obecnie zajmuje się organizacją dwóch festiwali muzycznych - OFF Festival oraz Great September. 

- Już za trzy tygodnie startuje 15. edycja OFF Festivalu w Katowicach. Odkładaliśmy ją przez dwa lata, w związku z pandemią. Teraz wracamy, to była ciężka przeprawa - opowiada Artur Rojek. - Cieszę się, że będziemy mogli się spotkać bez ograniczeń, bez twardych restrykcji, ale wciąż uważając na siebie, jak zawsze przy tego typu imprezach - podkreśla. 

Drugi festiwal w którego organizację zaangażowany jest Czwórkowy gość to Great September, który odbędzie się w tym roku po raz pierwszy i połączy najlepsze tradycje miejskich festiwali showcase’owych prezentując to, co w muzyce najbardziej poruszające - świeżość debiutantów i aktualne trendy wyznaczone przez najbardziej rozpoznawalnych artystów. - To świeża inicjatywa, która powstała po moim spotkaniu z Łukaszem Mintą, pomysłodawcą i organizatorem Spring Break, który odbywał się w Poznaniu do 2019 roku - mówi Rojek. - W 2017 roku dostałem prośbę od Łodzi na pomysł na muzyczny festiwal dla tego miasta. Z Łukaszem wymieniliśmy się doświadczeniami, pomysłami. Nawiązaliśmy współpracę i robimy Great September - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Artur Rojek, CatchUp

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 9.05

pj/kul

Czytaj także

RiTa Pax: "Tribute to Breakout" to nowa płyta ze starą duszą

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:20
- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówią członkowie grupy Rita Pax, która właśnie wydała płytę "Piękno. Tribute to Breakout". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modlitwa współczesnego człowieka. Michał Wiraszko o nowym singlu Much

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 15:30
- Jedną z ról artysty jest pokazywanie ludziom, co naprawdę jest w życiu ważne. Nawet jeśli czasami odbywa się to kosztem samego siebie - mówi Michał Wiraszko, wokalista, autor tekstów i lider zespołu Muchy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lenny Valentino. Debiut na miarę białego kruka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 14:00
- Nagrali tylko jedną płytę, ale dzięki niej zapewnili sobie stale miejsce w historii polskiej muzyki. - Artur Rojek odciął pępowinę z Myslovitz i wraz z zaproszonymi muzykami ze Śląska i z Trójmiasta stworzył supergrupę Lenny Valentino - opowiada Gosia Jakubowska. 
rozwiń zwiń