Natalia Kukulska o "MTV Unplugged": ten koncert był niczym święto

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 11:30
Z okazji 25. rocznicy premiery "dorosłego" debiutu, którym był album "Światło", Natalia Kukulska zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Teraz pojawiło się wydawnictwo pod tym samym tytułem, które jest zapisem tego wydarzenia. 
Natalia Kukulska
Natalia KukulskaFoto: mat. promocyjne

W 2021 roku Natalia Kukulska świętowała 25-lecie wydania swojej płyty "Światło". Jubileuszowy rok wokalistka zakończyła na deskach warszawskiej Sceny Relax, gdzie zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. - Uwielbiam wyzwania, nie ułatwiam sobie muzycznej drogi i lubię czuć w swoim zawodzie adrenalinę. Chcę się rozwijać i uciekam od rutyny, a tu miałam do tego środki. Mogliśmy stworzyć koncert na własnych zasadach, więc mamy wielu muzyków, sekcję dętą i perkusyjną - wyliczała. - Choć bałam się, czy dam radę, radość była tak duża, że wszystko się udało. Ten koncert był prawdziwym świętem, czułam, że będzie to cudowne przeżycie, i to się wydarzyło - podkreślała Natalia Kukulska.  

Jak opowiadała, było to jedno z jej muzycznych marzeń. - Mało który artysta nie miałby chrapki na ten format, w latach 90. była to scena kultowa i legendarna, a akustyczne wersje numerów czasem są ciekawsze niż oryginalne. Są także oczywiście pewnym sprawdzianem dla wykonawcy, by mierzyć się z muzyką bez otoczki elektronicznej i produkcyjnej - mówiła artystka. - Te koncerty dla wielu artystów to "esencja" - nie ograniczenie, ale wręcz ogromne pole do pokazania swojej wyobraźni.

Koncert był świetną okazją do pokazania "the best off" z repertuaru artystki. - Założeniem było to, by numery pochodziły z moich solowych płyt, i by były to najbardziej znane utwory. Punktem wyboru piosenek był dla mnie tekst, bo to jest element, który w piosence pozostaje niezmienny, a dziś niektóre treści i refleksje są różne od tych pisanych przed laty - podkreślała Natalia Kukulska. 

Źr. NataliaKukulska/W biegu|MTV Unplugged (Official Music Video)

Posłuchaj
09:13 czwórka mtv kukulska 2022_05_31-11-14-31.mp3 Natalia Kukulska opowiada o koncercie i płycie MTV Unplugged (Stacja Kukulska/Czwórka) 

Na okoliczność jubileuszu skład zespołu został poszerzony i urozmaicony o ciekawe instrumentarium, w skład którego weszło aż 11 muzyków. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim - producentem i muzykiem, z którym pracuje od lat. Ważnym elementem całej muzycznej oprawy jest sekcja wokalna, a w niej m.in. Kasia Rościńska, Ola Nowak i Archie Shevsky. Pojawili się także zaproszeni przez artystkę goście. Dzięki temu usłyszeliśmy duety z Natalią Szroeder i Igorem Herbutem, z którym Natalia Kukulska zaśpiewała utwór "Osobno czy razem". - Tożsamość wokalna tego artysty jest charakterystyczna i emocjonalna, więc cieszę się na ten duet. Natalia Schroeder ma zaś coraz bardziej zmysłowy głos i wysublimowaną drogę artystyczną - podkreślała gość Czwórki. 

Zobacz także: 

Jak tłumaczyła wokalistka, w tym show ważne jest także światło i kolory. - Uwielbiam dopracowywać projekty od strony wizualnej, bo tworząc muzykę, zapraszamy odbiorców do swojego świata. Ten koncert nie był "świecony" estradowo i tradycyjnie. Ważną rolę odgrywał tu światłocień, figury geometryczne, stworzyliśmy pewną atmosferę i klimat vintage - tłumaczyła Natalia Kukulska w rozmowie z Czwórką. 

Źr. NataliaKukulska/Im więcej Ciebie tym mniej (Live)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Natalia Kukulska

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 11.14

kd

Czytaj także

Natalia Kukulska: nie umiem zachwalać swoich płyt

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 09:04
- Ta najnowsza, "Halo tu Ziemia", jest spełnieniem moich muzycznych marzeń i wyobrażeń. Udało nam się stworzyć coś na kształt międzyludzkiej wymiany energii. Trudno o to, gdy tworzy się płytę samemu - opowiada Natalia Kukulska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:15
- Chopina śpiewa się wspaniale, choć przyznam, że na początku miałam co do tego wątpliwości. Okazało się jednak, że wiele tematów stworzonych przez kompozytora jest bardzo śpiewnych - opowiada Natalia Kukulska.   
rozwiń zwiń