Up To Date 2022. Czwarta Scena Czwórki od kulis

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 07:00
Już po raz piąty Czwórka zagra na Up To Date Festival w Białymstoku. - Muzyczny kierunek naszej sceny ustaliliśmy na samym początku. Prezentujemy ciekawy polski rap, nie zamykamy się na soul i jazz, w programie mamy elektroniczne live acty i didżejów z wyborną selekcją - opowiada Piotrek Truszkowski, dziennikarz i opiekun Czwartej Sceny Czwórki.
Rau na Czwartej Scenie Czwórki - UTDF 2021.
Rau na Czwartej Scenie Czwórki - UTDF 2021.Foto: Radek Kamiński

Na początku Up To Date łączył techno z rapem. To była mieszanka, na którą wówczas nie zdecydował się żaden inny festiwal w Polsce. Po trzynastu latach trochę się to zmieniło, ale Up To Date nadal pozostaje w niszy, którą sobie stworzył i w której czuje się świetnie. - Słuchanie, poznawanie i odkrywanie muzyki to chyba podstawowy cel imprezy. Nie trzeba znać wszystkich artystów w line-upie, żeby dobrze się bawić - przekonuje dziennikarka Czwórki Gosia Jakubowska.

Czwarta Scena Czwórki - kulisy powstania

- Dla mnie UTDF to różnorodność i z tym właśnie kojarzy mi się ta impreza, odkąd pierwszy raz wziąłem w niej udział - wspomina Piotrek Truszkowski, didżej, producent i opiekun Czwartej Sceny Czwórki - A Czwarta Scena Czwórki to różnorodność polskiej muzyki. - Gramy od rapu po elektronikę, wszystko to co najciekawsze w polskiej muzyce rozrywkowej. Będzie rap, taneczna elektronika, muzyka taneczna ale też klimat rockandrollowy. Czwórkowa scena jest najbardziej różnorodną sceną Up To Date - dodaje dziennikarz Czwórki Norbert Borzym.

 "Grali u nas zanim stali się sławni"

Pomysł na to, żeby Czwórka jako patron UTDF miała własną scenę powstał kilka lat temu, kiedy uczestnicy imprezy nie wyobrażali sobie, żeby w Białymstoku mogli wystąpić Holak albo Kamp! - Nasza scena zmieniła to wyobrażenie i wpłynęła na rozwój gatunkowy festiwalu. To u nas zagrali Bedoes czy PRO8BL3M i to jeszcze zanim stali się "sławni" - mówi Truszkowski - W tym roku mija pięć lat odkąd Czwórka gra na Stadionie Miejskim w Białymstoku  Tym razem na naszej scenie wystąpią: Miły ATZ, Pepe., Klawo, Mr Krime oraz 1988 z "Ruleta Live". Będzie też grupa Swayzee, która po raz pierwszy w historii imprezy zagra glam rocka.  


Scena Czwórki na Up To Date Festival w 2020 roku Scena Czwórki na Up To Date Festival w 2020 roku

Siła w społeczności

W tym roku Up To Date Festival odbędzie się po raz trzynasty. Impreza rozpocznie się 2 i potrwa do 4 września. - To wydarzenie, które nie tylko zrzesza fanów muzyki, ale też tworzy społeczność złożoną z ludzi w każdym wieku. Że przypomnę tylko akcję "50 plus", w ramach której osoby po ukończeniu 50. roku życia mają darmowy wstęp na festiwal - opowiada Gosia Jakubowska. - Nie wiem na ile to kwestia Podlasia, a na ile samej miejscówki, w której odbywa się Up To Date, ale to impreza, która ma niepowtarzalny klimat. Nie da się jej odtworzyć w żadnym innym miejscu. 

Prof. dr hab. Jan Miodek o Pozdro Techno | Up To Date Festival

ZOBACZ WIĘCEJ - CZWÓRKA NA UP TO DATE relacje i audycje specjalne >>>

Line-up Up To Date Festival 2022 Line-up Up To Date Festival 2022

UTDF pomaga dzieciom

Jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy imprezy, chodzi im o to, by uczestnicy festiwalu stworzyli jedną, wielką rodzinę. By utrzymywali ze sobą kontakty także po jego zakończeniu. I co ważne, UTDF działa też na rzecz potrzebujących. W tym celu powstał mural na szpitalu dziecięcym w Białymstoku, a w tym roku zorganizowali Latający Salon Ambientu, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc psychiatryczną dzieciom.  

Posłuchaj
12:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - festiwale od kuchni 29.08.2022.mp3 Jak powstała Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival? (Stacja Kultura/Czwórka)
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

UTDF 2021. "W Salonie Ambientu gra muzyka stanu ducha"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 11:00
Centralny Salon Ambientu to jeden ze znaków rozpoznawczych Up To Date Festival w Białymstoku. - Muzyka ambientowa bardzo nawiązuje do naszej duchowości, a "stan ducha" to jest to, co czujemy, kiedy jej słuchamy - opowiada organizator Up To date Festival, Jędrzej Dondziło. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To nie mrok, tylko melancholia". Moderat o płycie "More D4TA"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:00
Sześć lat fani zespołu Moderat musieli czekać na ich nową płytę. Album "More D4TA" dokumentuje okres zmagania się uczuciem izolacji oraz przeładowania informacjami.  
rozwiń zwiń