Up To Date - festiwal w "zielonych płucach Polski"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 16:30
Organizowany od 11 lat festiwal odbywa się w Białymstoku, czyli regionie uznawanym za zielone płuca Polski. - Ponieważ Up To Date powstaje w duchu "do it yourself" zależy mi, żeby był też zero waste. Ekologia jest wpisana w nasze działania od początku istnienia festiwalu - opowiada scenografka i projektantka Karolina Maksimowicz.
Aleja Ambientowa w Białymstoku
Aleja Ambientowa w BiałymstokuFoto: Krzysztof Karpiński/Up To Date Festival

Posłuchaj
05:52 CZWÓRKA Ratujemy swiat - up to date 03 09 2021.mp3 Up To Date Festival - proekologiczny i w duchu slow (Ratujemy świat/Czwórka)

Festiwalowy recycling 

W ubiegłym roku na Up To Date wprowadzono naczynia nie tylko biodegradowalne, ale i jadalne. Organizatorzy konsekwentnie wdrażają kubki i słomki wykonane z naturalnych materiałów. Działania proekologiczne towarzyszą również Salonom Ambientu. Na festiwalu obowiązuje też segregacja śmieci. 

Wszyscy jesteśmy ogórkami / We're all cucumbers / Up To Date Festival

Urządzając stanowisko, przy którym można wysłać pocztówkę do babci, postawiłam na lampy. Oczywiście z odzysku. Część z nich pochodzi z mojego rodzinnego domu, część kupiłam w second handzie w Białymstoku Karolina Maksimowicz

Scenografia z odzysku

W tym roku - oprócz muzyki w miasteczku festiwalowym - możemy podziwiać wyjątkową scenografię, która podąża za myślą o naszej planecie - każdego roku możemy zobaczyć podobne elementy, jednak w zmienionej formie. Większość dekoracji to przedmioty z odzysku, przerobione tak, że wyglądają jak nowe. ​- Nie lubię marnować rzeczy i zawsze, kiedy kupujemy nowe materiały, zastanawiam się, czy posłużą nam więcej niż jeden raz - tłumaczy Karolina Maksimowicz. - Mam to od dziecka, że zawsze wszystko staram się odnawiać, przerabiać, magazynować, ale nie wyrzucać.


Up To Date Festival Up To Date Festival

Ciuchacze z "Pozdro techno"

Rozmówczyni Gosi Jakubowskiej tworzy także festiwalową kolekcję ubrań. - Najpierw odwiedzam okoliczne "ciuchacze" i wybieram rzeczy, które wpadną mi w oko. Potem staram się je podrasować - opowiada. - Stosuję różne metody rozjaśniania i farbowania. Czasami coś doszywam, a czasami haftuję. Te ubrania to w pewnym sensie znak rozpoznawczy bywalców Up To Date. Wizualny komunikat, który jest rozpoznawalny także na innych festiwalach w Polsce.    

Zobacz także: CZWÓRKA NA UP TO DATE FESTIVAL >>>

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 03.09.2021

Godzina emisji: 15.15

kul