Resina z płytą "Speechless" na festiwalowych scenach Up To Date i Unsound

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 13:55
- W Polsce zmienia się postrzeganie muzyki filmowej, co bardzo mnie cieszy - mówi Karolina Rec, znana jako Resina, wiolonczelistka i wokalistka, ale także kompozytor i aranżer. Jej twórczość usłyszeć mogliśmy podczas tegorocznego festiwalu Up To Date, odbywającego się pod patronatem Czwórki.  
Resina w studiu Czwórki
Resina w studiu CzwórkiFoto: Mateusz Tomaszuk/Czwórka

Jak przyznała Resina w rozmowie z Czwórką, w Polsce zmienia się odbiór i postrzeganie muzyki poważnej, a organizatorzy większych festiwali muzycznych coraz częściej też zapraszają na swoje sceny jej twórców. Podczas tegorocznego festiwalu Up To Date, który odbył się już po raz 13., mogliśmy wysłuchać albumu "Speechless", autorstwa Karoliny Rec. 

- Mam wrażenie, że ta płyta została bardzo dobrze przyjęta w naszym kraju, z pewnością nie słabiej ani inaczej niż na przykład w Wielkiej Brytanii - mówiła kompozytor. Resina coraz częściej występuje na festiwalowych scenach, dotychczas zarezerwowanych właściwie głównie dla muzyki z tekstem. - Bardzo się cieszę, że filmowej muzyce ciężko nadać metkę, zaszufladkować ją w jednym gatunku. Sama nie czuję się osadzona w sztywnych ramach. To muzyka, której pozwalamy działać w sferze pozawerbalnej, nie mielimy jej częścią mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie tekstu, ale dajemy przestrzeń dla bardziej emocjonalnego odbioru - podkreślała artystka. 

Źr. Mercury Immersion · Resina

Na jej płycie "Speechless" usłyszymy m.in. chór z Gdańska. - Bardzo zależało mi na tym, by znaleźć zespół, który nie będzie obawiał się nowych, nietypowych rzeczy, eksperymentów, będzie za to otwarty na sytuacje, które mogą wydarzyć się na scenie. To wymaga dużej elastyczności - opowiadała artystka, która sama ma doświadczenie w pracy w chórze. - Już po mojej pierwszej płycie wiedziałam, że stworzę utwory z chórem, ale dałam sobie czas na to, by do tego dojrzeć - podkreślała. Jej debiutancki solowy krążek pt. "Resina" ukazał się w październiku 2016 roku, dwa lata później światło dzienne ujrzał album "Traces".

Posłuchaj
06:37 _PR4_AAC 2022_09_08-11-14-56.mp3 Resina o płycie "Speechless" i muzycznych planach (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką Resina, "Speechless" to wymagający projekt. - Długo się do niego przygotowywałam, bo bardzo zależało mi na tym, by zachować wszystkie istotne elementy. Czytałam o trudnych emocjach i pochylałam się nad tym, jak one funkcjonują, jak je postrzegamy i wyrażamy - tłumaczyła. Jak opowiadała, w kolejnych projektach najprawdopodobniej usłyszymy "ekstremalną wersję Resiny", a chór będzie powracał. Niebawem artystkę usłyszymy na scenach m.in. tegorocznego festiwalu Unsound, który odbędzie się w październiku w Krakowie. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Gosia Jakubowska 

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 11.15

kd