Rozdano Emmy Awards - to kolejna gala, która zapisze się w historii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:00
Emmy Awards, tzw. telewizyjne Oscary, są przyznawane twórcom seriali, filmów i programów telewizyjnych. To świetny drogowskaz, gdy szukamy podpowiedzi, co warto oglądać.
Zendaya w serialu Euforia
Zendaya w serialu "Euforia"Foto: HBO Polska/mat. prasowe

Tegoroczna Gala Emmy Awards przez krytyków znów uznwana jest za taką, która przejdzie do historii. Drugi raz po nagrodę dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym za rolę w "Euforii" sięgnęła Zendaya, co czyni 26-latkę najmłodszą osobą z dwiema statuetkami Emmy. 

Odnotować też należy nominacje i nagrody dla koreańskiego serialu "Squid Game", bo jest to produkcja nieanglojęzyczna. - W tym układzie "Squid Game" jest trochę takim "Parasite'em". To kolejny dowód na to, że w innych kręgach kulturowych powstają produkcje, które docierają, mimo bariery językowej, do widzów na całym świecie - podkreśla Kaja Klimek, krytyczka filmowa. - To daje nadzieję, że warto w innych kulturach szukać ciekawych propozycji. "Sqiud Game" zawojował świat - dodaje. 

Na uwagę zasługuje również serial "Biały Lotos" (produkcja HBO), który skupił na sobie uwagę krytyków, widzów i zdobył aż 20 nominacji do nagród Emmy, m.in. w kategorii najlepszy miniserial, najlepsza antologia serialowa lub film oraz najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserialu. - HBO po raz kolejny triumfuje. "Sukcesja" też zgarnia nagrodę za najlepszy serial dramatyczny - zwraca uwagę gość Kasi Dydo. 

Prowadząca przypomina, że nagrody Emmy otrzymało 37 produkcji HBO, 26 Netfixa, ale docenione zostały też seriale sieci Disney Plus i Apple TV. 


Lead Actress in a Drama Series: 74th Emmy Awards/Television Academy

Kaja Klimek zachęca też, by rzucić okiem na serial Nathana Fieldera pt. "Próba generalna", to tzw. doc comedy. Bohaterowie tej produkcji testują własne doświadczenia życiowe, zanim rzeczywiście do nich dojdzie. - To genialne jako idea, a Nathan Fielder potrafi to zamienić w majstersztyk produkcyjno-emocjonalny, sięgając po takie rzeczy, które są nam bliskie i dalekie, które dają uczucie nieprzyjemności i niepokoju, ale też nie można wobec nich przejść obojętnie, bardzo nas poruszają - mówi krytyczka. 

Ten serial opiera się na ludziach, którzy zgłosili się do pomysłu reżysera, ale też na nim samym. - "Próba generalna" mówi też o tym samym, trudnym, dziwnym i trochę wynaturzonym koncepcie, który Nathan też testuje na sobie, jako pomysłodawca projektu - opowiada gość Czwórki. - Pewną wskazówką do zrozumienia tego serialu może być wcześniejsza produkcja reżysera "Nathan for You", w której Nathan przedstawiał się światu jako absolwent różnych studiów dotyczących marketingu i zarządzania, który pomoże drobnym przedsiębiorcom naprawić ich biznesy. To były bardzo dziwne pomysły. Było zabawnie, ale też smutno i porażająco - dodaje. 

PRÓBA GENERALNA | oficjalny zwiastun | HBO Max/HBO Max Polska

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 10.14

pj