"Sukcesja". Szekspirowski konflikt rodem z "Dynastii" i "Mody na sukces"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:34
- Serial "Sukcesja" to życie bogatych ludzi pokazane w sposób niestereotypowy - mówiła Kaja Klimek. W produkcji występują m.in. Brian Cox, Jeremy Strong, Kieran Culkin i Sarah Snook.
Kieran Culkin, Brian Cox, Jeremy Strong, Frank Rich, Alan Ruck
Kieran Culkin, Brian Cox, Jeremy Strong, Frank Rich, Alan Ruck Foto: lev radin/Shutterstock.com

telewizor głowa telewizja 1200.jpg
Seriale, przy których warto "zmarnować" czas

"Sukcesja" Jesse Armstronga powraca w trzecim sezonie. Drugi obsypany został aż siedmioma statuetkami Emmy, w tym dla najlepszego serialu obyczajowego. - To serial przez duże "S" - podkreślała Kaja Klimek. Bohaterami są członkowie familii Rojów. - To rodzina potentata medialnego. Mamy tu typowo szekspirowski konflikt z zapracowanym ojcem na szczycie, trójką jego dzieci i całą grupą "padawanów", zabiegających o jego względy - opowiadała gość Czwórki. - Wszystko opiera się na konflikcie interesów, wojnie pokoleń. Choć życie bohaterów jest oderwane od rzeczywistości, są jednak bardzo "ludzcy". Mocną stroną serialu są ich potyczki słowne, w których szastają ripostami i nie przebierają w argumentach. Mamy tu mocną dynamikę, rozstania i powroty - tłumaczyła ekspert. 

Posłuchaj
11:50 czwórka kaja 2021_10_21-10-15-13.mp3 O serialu "Sukcesja" opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak opowiadała, ten serial opiera się na "silniku opery mydlanej". - Jeśli pomyślimy o "Modzie na sukces" albo "Dynastii" to "Sukcesja" aż tak bardzo się od nich nie różni. Jednak nie jest aż taką szmirą, nie ma tu "szokujących wydarzeń", w których zmarły syn powraca po dwudziestu latach - podkreślała Kaja Klimek. - Jednak relacje międzyludzkie są podobne, a Roy grany genialnie przez Briana Coxa jest takim właśnie Blakiem Carringtonem. 

Źr. HBO| "Sukcesja" - sezon 3. - zwiastun

Jak tłumaczyła Kaja Klimek, bohaterowie kierują się impulsami, co świadczy o tym, że są zwykłymi ludźmi. - To interesujące, że zachowują się spontanicznie, pod wpływem impulsu. A my oglądamy, jak robią to, mieszkając w pięknych wnętrzach, jeżdżąc drogimi samochodami, w bogatych strojach - podkreślała gość Czwórki. - Tych pieniędzy w tym serialu nie widać, nie padają kwoty. Bogactwo nie jest pokazane stereotypowo, chodzi bardziej o jego niematerialny wymiar - podkreślała gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 10.30

kd