Akira Toriyama nieuchwytny twórca "Dragon Balla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:30
Akira Toriyama to jeden z najbardziej znanych twórców mangi. Spod jego ręki wyszła seria "Dragon Ball", ale zaczynał od kariery w marketingu, a potem mangi "Dr. Slump".  
Rysowanie animezdj. ilustracyjne
Rysowanie anime/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Świat mangi fascynuje wielu, jest bardzo bogaty, pełen tajemnic i zagadek. Jednym z dobrze znanych twórców, również w Europie, jest Akira Toriyama, autor "Dragon Balla". 

- W tej opowieści mamy chłopca z ogonem, który wraz ze swoją przyjaciółką wyrusza w podróż w poszukiwaniu tajemniczych smoczych kul. Legenda głosi, że gdy bohater zbierze siedem kul, to pojawi się smok, który spełni jego jedno życzenie - opowiada Weronika Puszkar. - Bohater "Dragon Balla" dysponuje potężną siłą, m.in. potrafi udźwignąć samochód, a z biegiem czasu staje się jeszcze silniejszy - dodaje. 

Dragon Ball nie jest jednak jedynym komiksem Akiry Toriyamy. Mangaka zaczynał od "Dr. Slumpa" w 1980 roku. Była to jedna z popularniejszych mang w Japonii tamtych lat. Znajdziemy w niej mnóstwo humoru sytuacyjnego. Komiks sprzedał się w 24 milionach egzemplarzy. 

- Akira stworzył też własne studio mangowe - studio Ptak - mówi Ewelina Garbicz, która od kilku lat mieszka w Japonii i tworzy bloga "Zielona herbata z cukrem". - Jego nazwisko składa się z cząstki "Tori" czyli "ptak" oraz "yama" - kura. Pierwszy człon jego nazwiska stał się właśnie nazwą jego studia. Budynek studia jest jednym z największych obiektów w mieście, w którym pracuje i mieszka Akira Toriyama. Studio połączone jest z domem artysty, a okoliczni mieszkańcy nazywają je pałacem - dodaje. 

Budynek studia przykuwa uwagę. Utrzymany jest w kolorach dragonballowych, a ostry żółty jest bardzo wyróżniający się i raczej niespotykany w Japonii. 


Posłuchaj
06:29 czwórka stacja kultura 11.10.2022.mp3 Akira Toriyama - jeden z najpopularniejszych mangaków Japonii, twórca "Dragon Balla" (Stacja Kultura/Czwórka)

Dziś w Japonii mangacy są bardzo znani. Ich popularność można porównać do sławy aktorów czy muzyków w Polsce. Wśród fanów mangi popularne jest zbieranie autografów od rysowników. Toriyama niezbyt lubi tę sławę, co wiąże się z jego początkami. - Kiedy Toriyama został mangaką, w pierwszym roku pracy powiedział, że każdy, kto przyjdzie do jego studia, otrzyma od niego autograf - zdradza rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Oczywiście wraz ze wzrostem popularności dzwonek do jego drzwi wręcz nie milkł. Toriyama w pewnym momencie wywiesił na drzwiach karteczkę, na której przeprosił i poinformował, że więcej autografów nie rozdaje i nie udziela też wywiadów, ale dziękuje wszystkim za wsparcie - dodaje. 

Od tamtego momentu nie jest łatwo porozmawiać z artystą, bardzo mocno strzeże swojej prywatności, rzadko się pokazuje. 

Weronika Puszkar proponuje jeszcze cofnąć się do początków kariery rysunkowej Toriyamy. Artysta, wybierając drogę mangaki, sprzeciwił się rodzicom, którzy chcieli, by dalej się uczył. - Toriyama rozpoczął karierę w branży marketingowej, promocyjnej, a po trzech latach stwierdził, że to nie jest dla niego. Zrezygnował z pracy, co w Japonii jest rzadkością i świadczy o dużej odwadze - mówi Weronika Puszkar. - Bardzo trudno jest wrócić do zawodu, znaleźć nową propozycję - tłumaczy. 

W 1980 roku Akira Toriyama wygrał konkurs na mangę i stworzył komiks "Dr. Slump". Następnie przyszła kolej na "Dragon Balla". Toriyama jest też twórcą gier komputerowych, które w Japonii są bardzo popularne, a w 2005 roku skonstruował pojazd napędzany energią elektryczną. To postać bardzo wszechstronna. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 10.45

pj/kor