Melody's Echo Chamber. Neopsychodelia Melody Prochet

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 14:30
Melody Prochet to francuska wokalistka i autorka tekstów, która stoi na czele projektu Melody’s Echo Chamber. W tym roku mija 10 lat od jej fonograficznego debiutu. Artystka nie próżnuje - w kwietniu kazała się jej płyta "Emotional Eternal", a we wrześniu reedycja debiutanckiego krążka oraz album "Unfold".
Melodys Echo Chamber na koncercie podczas festiwalu Primavera w Barcelonie - 2013 rok.
Melody's Echo Chamber na koncercie podczas festiwalu Primavera w Barcelonie - 2013 rok.Foto: Christian Bertrand/Shutterstock.com

W momencie wydania, czyli w 2012 roku, jej pierwsza płyta - "Melody’s Echo Chamber" - nagrana i współprodukowana z Kevinem Parkerem z Tame Impala w Perth w Australii, a ukończona na południu Francji, stała się kamieniem węgielnym nowej fali psychodelii. "Unfold" prezentuje premierowe utwory, ale takie, które powstały w podobnym czasie. - Na krążku znalazły się kompozycje nagrane z Kevinem Parkerem w 2013 roku. Dlaczego tak długo artystka zwlekała z ich opublikowaniem? Po pierwsze jej związek z Parkerem nie przetrwał próby czasu i powrót do tego materiału okazał się dla Melody zbyt bolesny - tłumaczy dziennikarz muzyczny Czwórki Adam Smolarek.

W 2013 roku w Perth Prochet i Parker ponownie rozpoczęli pracę, tym razem nad tym, co miało być drugim albumem. - Album został ukończony w pięćdziesięciu procentach, a potem ta współpraca po prostu nie przeszła przez ten cały proces - tłumaczyła Prochet. W chwili frustracji Melody usunęła część muzyki z tych sesji, która odeszła na zawsze. Jednak udało się uratować siedem utworów, które trafiły na "Unfold". - To, co możemy usłyszeć, to nawiązania do rocka psychodelicznego z lat 60., rocka pełnego przesterów i pogłosów, ale jednak melodyjnego - opowiada Smolarek. - Gitarowe riffy można skojarzyć z muzyką The Beatles z okresu "Sierżanta Pieprza…"  oraz z brzmieniem Tame Impali. Mimo podobieństw słuchamy tu przede wszystkim eterycznego stylu samej Melody, której utwory mają dziesiątki milionów odtworzeń w sieci.  

Melody's Echo Chamber - Unfold (Official Video) | melodysechochamber


Album "Unfold" to fragment dobrej twórczości, uciętej w nieodpowiednim momencie i zachowanej jak ruiny Pompejów - podkreślają krytycy. I dodają, że już w chwili debiutu Melody Prochet stworzyła coś, co było "tak samo ciemne, jak jest jasne".

Posłuchaj
02:47 CZWÓRKA Stacja Kultura - melodys 12.10.2022.mp3 Melody's Echo Chamber. Płytę poleca Adam Smolarek (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adam Smolarek

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 10.45

kul/kor

Czytaj także

Hypnagogic pop od Kurkiewicza. Jak powstał utwór "Luna"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki. Tym razem w cyklu "Był sobie numer" o utworze "Luna" opowiada Hubert Kurkiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Rocka: piosenki dziergam z wrażeń, kręcę je jak filmy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 16:30
Nie szukała sławy, to ona ją znalazła. Na TikToku, dzięki piosence "Jeep". - Zależy mi, żeby teksty, które piszę, niosły ze sobą jakąś wartość. A jeśli przy okazji trafiają do słuchaczy, to jest to dla mnie podwójna nagroda - mówi Julia Rocka.
rozwiń zwiń