Julia Rocka: piosenki dziergam z wrażeń, kręcę je jak filmy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 16:30
Nie szukała sławy, to ona ją znalazła. Na TikToku, dzięki piosence "Jeep". - Zależy mi, żeby teksty, które piszę, niosły ze sobą jakąś wartość. A jeśli przy okazji trafiają do słuchaczy, to jest to dla mnie podwójna nagroda - mówi Julia Rocka.
Wokalistka i aktorka Julia Rocka oraz Ula Kaczyńska, autorka audycji Wszystko gra.
Wokalistka i aktorka Julia Rocka oraz Ula Kaczyńska, autorka audycji "Wszystko gra". Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

"Jeepem" na salony

Julia Rocka z wykształcenia jest aktorką i pierwsze kroki, które stawiała w świecie muzyki, traktowała jako przygotowanie do zawodu. - Pierwszą piosenkę stworzyłam z moim przyjacielem z liceum Michałem Głomskim w pandemii. Trochę z nudów, trochę z potrzeby uwolnienia twórczej energii - wspomina artystka. - "Jeepem" wjechałam do muzycznego obiegu. Piosenka spodobała się słuchaczom i wytwórniom, które od razu zainteresowały się moją twórczością. 

"Ciche disco" na pożegnanie lata

W tej chwili Julia Rocka ma gotowy materiał na debiutancką płytę, ale zanim ją wyda, chciałaby dać się lepiej poznać jako wokalistka. Stąd decyzja, żeby nie spieszyć się z premierą, tylko skupić na singlach. - Chcieliśmy trochę "popracować" singlami, bo w przypadku takich debiutantów jak ja, którzy nie są w ogóle znani, to wręcz niezbędna wizytówka. Jeśli zaś chodzi o mój pierwszy album, to na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że ukaże się, kiedy będzie zimno - śmieje się gość Czwórki. Tegoroczne lato Julia Rocka żegna singlem "Ciche disco". - Bardzo zależało mi na tym, aby ta piosenka nie była jednowymiarowa. Wspólnie z Michałem skontrastowaliśmy więc smutny tekst o pustce i ciszy, która towarzyszy nam w momencie, kiedy odchodzi od nas ktoś ważny, z energicznym, tanecznym bitem. – opowiada. - Ale mamy też piosenki z wyraźnym gitarowym riffem, dzięki czemu Julia - zgodnie z moim nazwiskiem - będzie "Rocka" - dodaje rozmówczyni Uli Kaczyńskiej.

Julia Rocka - Ciche disco (prod. Michał Głomski) [Official Video] | Julia Rocka


Plan piosenki na 30 kartkach A4

Artystka zdradza także, jak powstają teksty jej piosenek i dlaczego mają one wiele wspólnego z filmowym scenariuszem. - Czasami to ja przeżywam sytuacje, o których piszę, czasami jestem tylko obserwatorem, a czasami po prosto wszystko sobie wyobrażam - opowiada. - Kiedy coś mnie zainteresuje, jakiś dialog utkwi w głowie, to zapisuję sobie ten temat, czasami na 30 stronach formatu A4, z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów: zapachów, kolorów, obrazów, metafor. Potem wybieram z tego te, które układają się w spójną historię. Tkam piosenki jak ubrania z wrażeń, żeby mój słuchacz mógł je "założyć" i poczuć to, co i ja czułam - wyjaśnia Julia Rocka.

Wyświetl ten post na Instagramie

A post shared by JULIA ROCKA (@juliarocka)

Posłuchaj
54:17 2022_08_31 09_05_33_PR4_Wszystko_gra.mp3 Julia Rocka o singlu "Ciche disco" i planach wydawniczych na przyszłość (Wszystko gra/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Julia Rocka (wokalistka, autorka tekstów i aktorka)  

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

"Aura", "Zew", "Złote bloki". Świadectwo dojrzałości Mroza

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:30
- Sukces "Miliona monet" spadł na mnie nieoczekiwanie i jestem za to wdzięczny, ale niewiele już mam wspólnego z gościem z 2009 roku. Jestem zupełnie gdzie indziej - i mentalnie, i artystycznie, i lirycznie, i warsztatowo - mówi Łukasz Mróz. Nowy album Mroza "Złote bloki" ukazał się 1 kwietnia 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pusty". Rojek i CatchUp na bitach Magiery

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:32
Po przerwie Artur Rojek powraca w doborowym towarzystwie. W numerze "Pusty" towarzyszą mu poważni gracze hiphopowej sceny - raper i producent CatchUp i ceniony producent Magiera.
rozwiń zwiń