Jak fotografować dobro? Monika Szałek o projekcie "Postaw na dobro"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 17:20
- Fotografia może zdziałać cuda, a sztuka zmieniać, poprawiać i kolorować świat - przekonuje Monika Szałek. W projekcie "Postaw na dobro" fotografka i portrecistka namawia wszystkich, żeby małymi kroczkami zaczęli robić dobre rzeczy dla innych. 
Na projekt Postaw na dobro składa się cykl portretów, ukazujących unikatowych twórców, artystów i rzemieślników z różnych dziedzin kultury i sztuki. Autorką zdjęć jest Monika Szałek
Na projekt "Postaw na dobro" składa się cykl portretów, ukazujących unikatowych twórców, artystów i rzemieślników z różnych dziedzin kultury i sztuki. Autorką zdjęć jest Monika SzałekFoto: Shutterstock/Amina 'ently

Dobro - cud reglamentowany

- "Postaw na dobro" to akcja, do której zaprosiłam rozmaitych twórców, którzy robią piękne rzeczy, jednocześnie mówiąc o ważnych sprawach. Chcę pokazać, co mamy do powiedzenia światu, bo przecież wiadomo, że bez kultury i sztuki nie da rady żyć - opowiada inicjatorka projektu. - Żyjemy w czasach, w których dobro jest reglamentowanym cudem, dlatego pomyślałam, że skoro mam ten dar, żeby portretować ludzi i znajdować u nich pozytywną iskierkę w oku, powinnam to wykorzystać i przekazać dobro dalej.

Jak czynić dobro?

Na projekt składa się cykl portretów, ukazujących unikatowych twórców, artystów i rzemieślników z różnych dziedzin kultury i sztuki. - Pokazywanie tych konkretnych postaci propaguje dobro, szacunek, empatię, wsparcie i otwartość - wyjaśnia gość Czwórki. - W mojej definicji dobro to małe lub wielkie czyny, które komuś innemu poprawią nastrój, byt i świat. Sprawią, że ktoś się uśmiechnie.    

Pozytywny cykl fotograficzny

Monice Szałek udało się zaprosić do współpracy nietuzinkowe postaci, które razem z artystką stworzyły manifest "powrotu do czynienia dobra". - Z premedytacją wybrałam osoby, które są twórcze, żeby przez pryzmat "tworzenia" opowiedzieć o takich aspektach naszego życia, które zachęcą innych do zmiany - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Chciałam stworzyć pozytywny cykl fotograficzny, który odczaruje naszą szarzyznę.Sprawdź też:

Kto stawia na dobro?

Przed obiektywem artystki stanęli m.in. didżejka i producenta wydarzeń kulturalnych Natasha Geldon, wokalistka Ramona Rey, tancerz baletowy Bartosz Białowąs oraz reżyser i dramaturg Marcin Liber. - W sumie zaprosiłam 45 osób i okazało się, że nikt nie odmówił. Jak dotąd zrobiłam 35 portretów, a projekt cały czas jest otwarty - dodaje.    

- Ludzie, którzy nie doświadczają dobra, oprócz tego, że są smutni, zatracają się i powoli umierają. Nie fizycznie, tylko psychicznie i energetycznie. Ludzie, którzy nie doświadczają dobra i nie potrafią sami go dawać, w moim przekonaniu, nie mają nadziei. Żyją w marazmie i płyną na fali bylejakości - mówi Monika Szałek. - Bardzo zależy mi, żeby to zmienić. 

Posłuchaj
21:03 CZWÓRKA stacja kultura - szalek 19.05.2023.mp3 Monika Szałek o projekcie "Postaw na dobro" (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Szałek (fotografka, portrecistka)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 10.15

kul