79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co będzie się działo w stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:58
Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 79. rocznicy zrywu przygotowało moc atrakcji. - Będą koncerty, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne - wszystko po to, by oddać cześć powstańcom warszawskim - mówił Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Wnętrze Muzeum Powstania Warszawskiego
Wnętrze Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock/Electric Egg

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów będzie "Miłość istnieje zawsze". - 1 sierpnia godz. 17.00 to dla nas moment szczególny. 79 lat temu wielu młodych ludzi, narażając swoje życie, wyszło z bronią w ręku, by walczyć o naszą wolność. Gdy widzimy, jak przechodnie i kierowcy przystają, by oddać im cześć - to wyjątkowa chwila - mówił Karol Mazur, kierownik działu edukacyjnego z Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Nie tylko Warszawa - cała Polska pamięta o powstańcach

Hołd warszawskim powstańcom oddają mieszkańcy innych miast, nie tylko stolicy. - To trwa już od kilkunastu lat, robią to samorządy czy gminy, a także placówki kościelne. Znam opowieści osób, które spędzały wakacje w Pieninach i słyszały tam dzwony. Ważne więc, że Polska pamięta o powstańczych wydarzeniach - zaznaczał gość Czwórki. - Powstańcom chodziło przecież o niepodległość całego kraju. 

Historia powstania wciąż żywa u młodych

W obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego udział wezmą także sami powstańcy. - Ci, którzy będą mogli. Muzeum istnieje od 19 lat i widzimy przez ten czas ogromną zmianę pokoleniową, ludzie ci nie są przecież coraz młodsi. Wciąż wśród nas są jednak osoby, które w czasie wybuchu powstania były nastolatkami - tłumaczył Karol Mazur.

ZOBACZ TAKŻE Powstanie Warszawskie - serwis specjalny <<<

- Podczas obchodów obecni są też potomkowie powstańców. Mamy muzealny projekt "Korzenie pamięci", skierowany do młodych. Do jego współtworzenia zapraszamy dzieci i wnuki powstańców, by pokazać, w jaki sposób wydarzenia sprzed lat ukształtowały ich dzisiejsze życie - opowiadał Karol Mazur. 

Powstańcze piosenki, konkursy i spektakl teatralny na 79. rocznicę

- Śpiew jest uniwersalnym nośnikiem emocji, dlatego odbędzie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" - opowiadał gość Czwórki. - Kiedy stworzyliśmy chór warszawiaków, całą oprawę muzyczną, jasne stało się, że będziemy śpiewać wspólne. Każdy spontanicznie może więc przyłączyć się do tej akcji. Będziemy rozdawać śpiewniki, teksty utworów będą także dostępne na telebimach. Wydarzenie wystartuje o godz. 20 na stołecznym placu Piłsudskiego - mówił gość Czwórki. - Warto pamiętać, że wieczorami, gdy walka dobiegała końca, powstańcy oddawali się także sztuce i kulturze. 

Spektakl teatralny "Cisza" w reżyserii Michała Zadary będzie miał swoją premierę o północy z 1 na 2 sierpnia. - Ten twórca przygotowuje swoje spektakle bardzo merytorycznie, a jednocześnie mają one nowoczesną formę. Tym razem także możemy spodziewać się wielkiego teatru - opowiadał Karol Mazur. - Spektakl będzie dostępny dla osób powyżej 16. roku życia, dotyczyć będzie zbrodni wojennych i tego, co ze zbrodniarzami działo się po wojnie: jak ci sprawcy "ułożyli sobie życie" i nie zostali rozliczeni - tłumaczył gość Czwórki. Spektakl będzie grany do 6 sierpnia.

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się także wystawa, poświęcona udziałowi kobiet w tym zrywie. - Wiadomo, że co piątym powstańcem była kobieta, a jak na tamte czasy to bardzo wiele - podkreślał Karol Mazur.

Posłuchaj
24:28 powstanie_PR4_AAC 2023_07_27-11-14-10.mp3 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - co będzie się działo, opowiada Karol Mazur (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karol Mazur (kierownik działu edukacyjnego, Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 11.14

kd