Kępiński/Kowalonek: "Kintsugi" to płyta z okruchów życia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 14:50
- Już od dawna nie jesteśmy debiutantami, ani solo, ani w duecie. Ale "Kintsugi" to nasza pierwsza wspólna płyta i nowe rozdanie. Za nami piękny czas wspólnego komponowania, szturchania się i szukania nowych rozwiązań  - opowiadają Miro Kępiński i Michał Kowalonek. 
Miro Kępiński, Damian Sikorski i Michał Kowalonek
Miro Kępiński, Damian Sikorski i Michał KowalonekFoto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Duet Kępiński/Kowalonek zadebiutował dwa lata temu singlem "Dom".
  • Tworzą go wokalista i autor tekstów Michał Kowalonek oraz kompozytor i producent Miro Kępiński.
  • Pod koniec ubiegłego roku wydali rework utworu "Ciepły wiatr" Natalii Przybysz.
  • "Kintsugi" to pierwsze wspólny album artystów.
  • Na płycie gościnnie wystąpiły Mery Spolsky, Novika, Sarsa oraz aktorka Paulina Gałązka.  

Kępiński/Kowalonek - duet elektroniczno-kosmiczny

Miro Kępiński i Michał Kowalonek to wyjątkowy duet artystów z ogromnym doświadczeniem scenicznym na polskim rynku. Michał Kowalonek to znany kompozytor, tekściarz i głos takich zespołów jak Snowman i Myslovitz, a także elektroniczny Mikrobi.T, a Miro Kępiński jest producentem, performerem i kompozytorem muzyki filmowej. Artyści zadebiutowali dwa lata temu utworem "Dom" nagranym z okazji Piano Day, czyli światowego dnia fortepianu. Rok później zaprezentowali "100 pytań" - piosenkę z gościnnym udziałem Mery Spolsky, która była pierwszą zapowiedzią ich debiutanckiej płyty.

Współpraca z Mery Spolsky

Nasza współpraca trwa od momentu powstania "Domu". Zanim trafiliśmy do studia z Mery Spolsky, zrobiliśmy też własną wersję utworu "Ciepły wiatr" Natalii Przybysz, która trafiła na płytę "Kayax XX Rework" - wspomina Miro Kępiński. - Ale nie będziemy ukrywać: album "Kintsugi" to nasze nowe rozdanie. Od singla "100 pytań" ruszyliśmy z nową energią i choć mieliśmy szkice innych utworów, to właśnie wtedy skomponowaliśmy całą płytę. - Działamy od dwóch lat, ale płyta to efekt tego roku - dodaje Michał Kowalonek.

Posłuchaj
22:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - kowalonek 08.12.2023.mp3 Duet Kepiński/Kowalonek o płycie "Kintsugi" (Stacja Kultura/Czwórka)

Album z okruchów i odłamków życia

Tytuł płyty nawiązuje do japońskiej sztuki łączenia potłuczonych elementów złotem, ponownego dawania życia zepsutym przedmiotom. - Ta kontemplacyjna praktyka uczy zauważać w uszkodzeniach szansę na odnowę - i o tym właśnie jest ten album - przekonują muzycy. - Stworzyliśmy go z okruchów i odłamków życia. W tytułowym utworze "Kintsugi" gościnnie zaśpiewała Sarsa, w "Dolinie Łez" usłyszymy głos Noviki, a w singlu "Planety" - tajemniczą i zmysłową Paulinę Gałązkę. 

KĘPIŃSKI | KOWALONEK feat. Paulina Gałązka - Planety (Official Video) | KayaxTV

- Szukając głosów, zależało nam na odpowiedniej ekspresji, którą dobieraliśmy do danego utworu. Wydaje mi się, że nasze wybory nie są oczywiste. Nie kierowaliśmy się popowym sznytem, tylko ciekawym brzmieniem - tłumaczy Kępiński. 

Jak brzmi płyta "Kintsugi"?

- To kosmiczna płyta, którą odkrywa się na nowo przy każdym kolejnym odsłuchu - przekonuje dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Krążek jest albumem koncepcyjnym, na którym muzycy swobodnie romansują z latami 80. i 90. 

Zobacz także:

- Jeśli chodzi o warstwę liryczną, to ona faktycznie złożyła się w pewien koncept. Może jest to kwestia podświadomych dróg, którymi się poruszamy. Ale nic nie kalkulowałem, jarałem się każdą chwilą tworzenia i każdą wskazówką, którą dostałem od Miro - opowiada wokalista i autor tekstów. - Myślę, że numery, które znalazły się na płycie, to numery, które przyniosły nam najwięcej przyjemności. Ale powiem szczerze, że jeszcze nie wiem, o czym jest ta płyta. Czuję to pod skórą, ale potrzebuję jeszcze chwilę z nią pobyć. Poza tym od zawsze uważam, że nie ma znaczenia, co artysta chciał powiedzieć, ważne jest to, jak odczytają to słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 08.12.2023

Godzina emisji: 11.15

kul