Rok sequeli. Na jakie filmy czekamy w 2024 roku?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 17:15
Przed nami kolejny rok filmowych olśnień i pewnie też rozczarowań. Wśród najbardziej wyczekiwanych tytułów są m.in. sequele "Diuny", "Jokera" i "Na noże" - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński.
Lady Gaga i Joaquin Phoenix w filmie Joker: Folie deux
Lady Gaga i Joaquin Phoenix w filmie "Joker: Folie à deux"Foto: mat. prasowe
 • W 2024 roku na ekrany kin wejdą sequele znanych już tytułów - m.in. "Obcy", "Mad Max" i "Na noże".
 • 1 marca polscy widzowie zobaczą film "Diuna: Część druga" według powieści Franka Herberta.
 • Odbędzie się także premiera obrazu "Joker: Folie à Deux" z Joaquinem Phoeniksem i Lady Gagą.
 • Nowy film zaprezentuje Marcin Koszałka. Będzie to "Biała odwaga".
 • Krytyk filmowy Łukasz Muszyński będzie współautorem scenariusza do jednej z premierowych produkcji.

"Joker" z Broadwayu

2 października 2024 roku odbędzie się premiera filmu "Joker: Folie à Deux". Podczas gdy jedynka była mrocznym dramatem sensacyjnym inspirowanym "Taksówkarzem", "Folie à Deux" ma być połączeniem musicalu z melodramatem. - Joker wszedł do świata kina "z buta" i jako jeden z najsłynniejszych złoczyńców o komiksowym rodowodzie, podbił serca widzów i krytyków, którzy w Wenecji dali mu Złotą Palmę. w w Stanach Zjednoczonych dwa Oscary - wspomina rozmówca Kasi Dydo. - W nowej części zobaczymy m.in. Lady Gagę, która wcieli się w ukochaną bohatera, Harley Quinn. 

"Diuna"- kino akcji

Druga część ekranizacji powieści Franka Herberta wejdzie na ekrany polskich kin 1 marca. "Diuna: Część druga" ukaże imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. - Sam reżyser Denis Villeneuve zapowiada, że to będzie kino akcji. O ile pierwsza część była "budowaniem świata", tu możemy liczyć na sceny batalistyczne i więcej akcji. Zwiastuny wyglądają fantastycznie, więc chyba nie będzie rozczarowania - mówi krytyk Łukasz Muszyński.

Dune: Part Two | Official Trailer 3 | Warner Bros Pictures

Premiery filmowe 2024

W tym roku na ekrany naszych kin trafią także:

 • "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa 
 • "Beetlejuice 2" Tima Bartona
 • "Furiosa: Saga Mad Max" Georga Millera
 • "Alien: Romulus" Fede’a Álvareza
 • "Challengers" Luki Guadagnino
 • "Przesilenie zimowe" Alexandera Payne’a
 • "Bracia ze stali” Seana Durkina
Posłuchaj
22:40 CZWÓRKA Stacja Kultura - film 08.01.2023.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński o najważniejszych premierach filmowych 2024 roku (Stacja Kultura/Czwórka)

Co w takcie wojny działo się na Podhalu?

- Jeśli chodzi o polskie premiery, to na pewno dużo będzie się mówić o "Białej odwadze" Marcina Koszałki. Akcja filmu dzieje się pod koniec lat 30. XX wieku na Podhalu i opowiada historię dwóch braci. Ale to także film o nazizmie i o góralach, którzy kolaborowali z Niemcami - opowiada gość Czwórki. - W "Białej odwadze" są prawdziwi bohaterowie. Ludzie, których rozumiem i którym współczuję, a nie bohaterowie z kartonu - podkreśla.

BIAŁA ODWAGA | Zobacz ZWIASTUN filmu | Monolith Films


Łukasz Muszyński współautorem scenariusza

Gość Czwórki zapowiada także swój filmowy projekt, którego szczegóły są jeszcze tajne, oprócz tego, że jego premiera odbędzie się pod koniec 2024 roku. - Wyreżyserował go, w mojej opinii, opowiadacz historii w skali światowej, który nakręcił już film w Hollywood, a teraz wrócił do Polski. Mój udział to współpraca scenariuszowa. Film już jest gotowy, dziś obejrzę jego pierwszą wersję montażową - dodaje krytyk filmowy.  

Zobacz także:

Koniec ery filmowych gal

Jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń początku 2024 roku była gala wręczenia Złotych Globów - tym razem zorganizowana przez firmę Dick Clark Productions a nie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Zmiana ta podyktowana była skandalem z 2022 roku, kiedy to "Los Angeles Times" ujawnił panującą od lat politykę nierówności i segregacji rasowej wewnątrz tej organizacji. Nagrody wręczono w 27 kategoriach - pięć statuetek otrzymał "Oppenheimer" w reż. Christophera Nolana, cztery - serial "Sukcesja".  Mimo dziewięciu nominacji "Barbie" w reż. Greta Gerwig otrzymała tylko dwa Złote Globy - za osiągnięcie finansowe i filmowe i za najlepszą piosenkę. - Wydaje mi się, że minął już czas wielkich gal, bo widzów coraz mniej interesuje  to, co ma do powiedzenia jakieś gremium. W dobie internetu sami wiemy, jakie filmy czy seriale chcemy oglądać i co nam się podoba - podsumowuje Łukasz Muszyński. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 08.01.2024

Godzina emisji: 10.17

kul/pr