Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 20:10
Wystartował Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. To 13. edycja wydarzenia, które odbywa się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Hasło przewodnie tegorocznych animacji to "Taste", czyli smak. Jest on punktem wyjścia oraz inspiracją do ułożenia zestawu filmów animowanych przez kuratorów - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka wydarzenia. - Głównie chodzi tutaj o smak wrażeniowy i emocjonalny. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje.
Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje.Foto: mat.promoc.
  • W Bydgoszczy w dniach 14-20 kwietnia odbywa się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. 
  • Wydarzenie to hołd oddany filmom animowanym i ich twórcom.
  • Festiwal daje widzom możliwość bliższego poznania dziedziny sztuki jaką jest animacja.
  • Animocje to nie tylko projekcje filmowe i konkursy, ale także warsztaty, rozmowy z twórcami oraz inne formy przybliżające świat animacji.
  • Festiwal organizowany jest od 2011 roku w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. 
  • Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia. 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje - co składa się na program?

Już po raz 13. Bydgoszcz zamienia się w polską stolicę animacji, a to za sprawą wyjątkowego wydarzenia jakim jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. 

W dniach 14-20 kwietnia br. widzowie mają szansę poznania najnowszych produkcji z całego świata. - Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach - mówi gość Czwórki. - Nasz festiwal zwraca też uwagę na powiązania animacji z innymi sztukami: muzyką, grami komputerowymi i sztukami wizualnymi.

MFFA Animocje - filmy i spotkania

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje to nie tylko projekcje filmowe. To także szansa na spotkania z twórcami związanymi ze światem animacji.

- Za nami niezwykle ciekawe spotkanie z Bartoszem Wierzbiętą. Pan Bartosz zdradził nam tajniki swojej pracy, opowiadał o tym, czym zajmuje się poza dubbingiem, bo też zajmuje się scenariopisarstwem - tłumaczy Weronika Płaczek. - Ostatnim wydarzeniem wczorajszego dnia był spektakl Teatru Improwizacji, który był inspirowany cytatami z filmów, które dubbingował lub reżyserował Bartosz Wierzbięta.Bartosz Wierzbięta nagrodzony na MFFA Animocje 

Warto podkreślić, że ten tłumacz, dialogista i reżyser dubbingowy został na festiwalu uhonorowany i otrzymał Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. - Nie zapominajmy, że to on jest twórcą niezwykle trafnych żartów, które wychodzą z ust Shreka i Osiołka. To on reżyserował też m.in. Minionki - zaznacza organizatorka festiwalu. - Myślę, że wszystkie największe, najbardziej rozpoznawalne tytuły animacji familijnych, wyszły spod jego tłumaczeniowego i reżyserskiego pióra.

Jakie jest hasło 13. odsłony MFFA Animocje?

Tegoroczna edycja festiwalu smakami stoi, a jego hasło przewodnie to "Taste". Jak tłumaczy rozmówczyni Adama Smolarka, smaki pojawiają się w animacjach w różnych wydaniach: w wersji gorzkiej, słodkiej i słonej.

- Hasło przewodnie tegorocznych animacji realizujemy między innymi poprzez zestawy kuratorów. Każda osoba, którą zaprosiliśmy dostała jeden smak, który jest punktem wyjścia oraz inspiracją do ułożenia zestawu filmów animowanych - wyjaśnia Weronika Płaczek. - W każdym z tych zestawów pojawiły się też filmy o jedzeniu czy z jedzeniem w tle. Jednak bardziej tu chodzi o smak wrażeniowy czy emocjonalny.

 

 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac Wiktora Striboga "Product Displacement”, a przed widzami jeszcze liczne spotkania z twórcami, masterclass oraz warsztaty.


Posłuchaj
11:32 CZWORKA/Stacja kultura - Animocje 15.04.2024.mp3 O 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animocje opowiada jego organizatorka Weronika Płaczek (Stacja kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Weronika Płaczek (dyrektorką i kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animacje)

Data emisji: 15.04.2024

Godzina emisji: 11.13

aw/pg