Polskie Radio
Section05
filmy animowane

Émile Reynaud - pionier kinematografii

- Za narodziny X muzy przywykło się uważać pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière. Ale już trzy lata wcześniej, bo w roku 1892, swoją króciutką animację "Biedny Piotruś" zaprezentował publiczności francuski wynalazca - podkreślał filmoznawca prof. Marek Hendrykowski w Polskim Radiu w 2016 roku. 179 lat temu urodził się Émile Reynaud, francuski nauczyciel i wynalazca, prekursor techniki filmowej i filmu animowanego.
Zobacz więcej na temat:  kino filmy animowane kino nieme wynalazek wynalazcy bracia Lumière

Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie

Występuje na ekranach kinowych od 95 lat i nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych - Myszka Miki w czasie swojej obecności w popkulturze wcielała się w przeróżne postacie, wśród nich nawet w... polskiego żołnierza. 18 listopada 1928 roku zadebiutował film "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"), w którym Myszka Miki grała główną rolę. 
Zobacz więcej na temat:  Walt Disney Myszka Miki filmy animowane Hollywood Trójka Piotr Firan Raf Uzar Jan Pachlowski

Władysław Nehrebecki: pionier powojennej animacji, współtwórca "Bolka i Lolka"

100 lat temu urodził się Władysław Nehrebecki: reżyser filmów animowanych, jeden z pionierów polskiej animacji i jeden z założycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w latach 1961-63 jego dyrektor. To tam narodzili się nieśmiertelni animowani bohaterowie Bolek i Lolek, których był współtwórcą. Jak dzisiaj polskie animacje, także te starsze, radzą sobie na rynku filmowym?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek dzieci Katarzyna Cygler Trójka

Starych polskich kreskówek nieśmiertelny czar

Dzisiaj to prawie nie do uwierzenia, ale przed laty, gdy obecni rodzice i dziadkowie sami byli dziećmi, jedna kilkuminutowa kreskówka była pełną telewizyjną ofertą dla najmłodszych na cały dzień! Mimo to tamte filmy są wspominane z wielką nostalgią, a  niektórzy twierdzą, że ówczesne polskie dobranocki były lepsze niż współczesne kreskówki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek Bielsko-Biała Katarzyna Cygler Monika Suszek Trójka

Władysław Starewicz, polski pionier animowanego filmu lalkowego

Polski film animowany jest często niedoceniany i lekceważony – całkowicie niesłusznie. Chociaż w tym gatunku największą popularnością i rozpoznawalnością cieszą się nasze znane dobranocki, które kochają dzieci na całym świecie, to również „poważne” animacje zdobywały i wciąż zdobywają uznanie i nagrody w Polsce i za granicą. Stanowią ważny wkład w historię światowego kina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA filmy animowane Walerian Borowczyk Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka Władysław Starewicz

Fenomen animacji i bajkowe postaci, przy których wychowywały się pokolenia

Filmowe produkcje animowane od lat wpływają na kształtowanie wyobraźni i wrażliwości najmłodszych. Animacje i kreskówki towarzyszą całym pokoleniom i często oglądane są nawet przez dorosłych. Co wpływa na ich fenomen? Jak podejście do filmu animowanego zmieniło się na przestrzeni lat? – sprawdziliśmy w audycji "Pora na Trójkę".
Zobacz więcej na temat:  Trójka filmy animowane kino dzieci bajki dla dzieci Piotr Firan