Festiwal Animocje - filmowa uczta z niezwykłych składników

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 13:53
- Przez 13 lat trwania festiwalu Animocje wiele się zmieniło. Od początku, od 2011 roku, miałam cel, by pokazać, że animacje to nie są tylko filmy dla dzieci - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka wydarzenia, którego hasło główne w tym roku brzmi: "Taste", czyli smak. Patronem Animocji jest Czwórka. 
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbywa się w Bydgoszczy. Tak było w zeszłym roku.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbywa się w Bydgoszczy. Tak było w zeszłym roku.Foto: Marta Zinkiewicz/Czwórka
  • 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 14-20 kwietnia. 
  • Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem. 
  • Organizatorzy od 13 lat pokazują, że animacje to nie są tylko filmy dla dzieci. I to działa. 
  • Weronika Płaczek przyznaje, że chciałaby też, by animacja przestała być postrzegana jako gatunek filmowy, a stała się formą. 
  • Oś Animocji tworzą trzy konkursy, ale w programie znalazły się też masterclassy, warsztaty, spotkania. 

W bydgoskim Miejskim Centrum Kultury, w dniach od 14 do 20 kwietnia, odbędzie się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. Maskotką festiwalu jest, jak co roku, ośmiornica Barbara.

- Został nam jeszcze prawie miesiąc do startu, ale już dziś towarzyszy nam mnóstwo emocji - od radości, bo jacyś goście potwierdzili swoje przybycie, po stres, bo coś się przedłuża, przeciąga, ktoś nie odpowiada na maila - przyznaje Weronika Płaczek, dyrektorka Animocji, kuratorka programu festiwalu. 

Animacja nie tylko dla dzieci

Organizatorzy wydarzenia kolejny rok przypominają, że animacja nie jest tylko dla dzieci, a tematyka filmów animowanych związana jest z wieloma ważnymi kwestiami. To festiwal dla osób w każdym wieku.

- Przez 13 lat trwania festiwalu wiele się zmieniło. Od początku, od 2011 roku, miałam cel, by pokazać, że animacje to nie są tylko filmy dla dzieci - zdradza gość Kasi Dydo. - Sama dość późno odkryłam animacje jako film dla dorosłych. Bardzo chciałam pokazać to też innym. Dlatego powstał festiwal. Animacja w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechna. Na uczelniach artystycznych, głównie tu myślę o łódzkiej filmówce, coraz większy procent osób, które starają się dostać na animację, to dziewczyny. Animacja dziś kobietą stoi - dodaje. 


Posłuchaj
18:05 czwórka stacja kultura 18.03.2024 animocje 11.15.mp3 Na 13. Animocje zaprasza Weronika Płaczek, dyrektorka wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Animacja - forma, nie gatunek

Weronika Płaczek przyznaje, że chciałaby też, by animacja przestała być postrzegana jako gatunek filmowy, a stała się formą. Zwraca uwagę, że animowane są dokumenty, komedie, thrillery i wszystkie inne rodzaje filmów. - Staram się propagować myślenie o animacji jako o formie, a nie o gatunku - podkreśla. 

Sprawdź też:

Głównym hasłem tegorocznej odsłony Animocji jest "Taste" - smak. - Pomysł na to hasło powstał w jakiejś prozaicznej sytuacji, ale później był rozwijany podczas burzy mózgu - mówi Weronika Płaczek. - Tak jak dbamy o nasze ciała, jedząc dobre rzeczy, tak chcielibyśmy, aby animacje zadbały o nasz dobrostan duchowy. Jedzenie też często we wspaniały sposób łączy ludzi, i chcemy by Animocje łączyły, integrowały, jednoczyły naszych widzów. 

5 smaków animacji

Smak na Animocjach obecny jest też w kuratorskich zestawach filmowych. Każdy z zestawów połączony jest jednym z pięciu: słodkim, gorzkim, umami, słonym lub kwaśnym.

Osią festiwalu są konkursy: konkurs główny międzynarodowy, konkurs filmów dla dzieci i młodzieży, konkurs filmów muzycznych (nie tylko teledysków). Każdy ma swoje jury. W tym roku konkurs główny ocenią: Britt Raes, Krzysztof "Freeze" Ostrowski i Wiktor Stribog. Przyznawane są też nagrody publiczności.

- W tym roku prezentujemy to, co w animacji działo się w latach 2022-2023. Jest kilka filmów, które mówią o rodzinie. To nie jest pierwszy taki rok, po latach pandemicznych ten temat też się mocno pojawił - zdradza gość Czwórki. - W tym roku są chyba 3-4 filmy mówiące o rodzicielstwie - różnorodne ze względu na punkt widzenia, są inne plastycznie. Pozornie traktują o tym samym, ale historia jest inna, inny sposób opowiadania jej, inna forma i plastyka. 

Animacja reaguje też na bieżące wydarzenia polityczne i społeczne, nie ucieka od trudnego tematu wojny. 

- W konkursie filmów muzycznych prezentujemy nie tylko teledyski, ale też musicale, filmy, w których ważna jest rola muzyki - mówi Weronika Płaczek. 

Masterclassy i warsztaty

W programie Animocji nie brakuje też masterclassów i warsztatów. 19 kwietnia będzie można się spotkać z Martą Pajek, polską nagradzaną animatorką młodego pokolenia, a 20 kwietnia z Billem Plymptonem, królem niezależnej animacji i twórcą pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego rysowanego w całości ręcznie. - Naszym filmem zamknięcia będzie też "Slide" w reżyserii Billa Plymptona, po którym będzie można uczestniczyć w spotkaniu z artystą - zdradza dyrektorka Animocji. - I Marta, i Bill posługują się rysunkiem, ale wszystko inne ich różni - wrażliwość, kreska...

Organizatorzy zapraszają również na warsztaty z animacji wycinankowej oraz do poznania tajników tworzenia wizualizacji do koncertów. 

Festiwal Animocje odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 14-20 kwietnia. Czwórka jest patronem wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Płaczek (dyrektorka Animocji i kuratorka programu festiwalu)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 11.15

pj/wmkor

Czytaj także

Kim jest Barbara i jak uratowała Festiwal Animocje?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:43
Pandemia "wycięła" festiwale, część z nich została odwołana, część zmieniła swoje formuły. Niełatwo było też odwołać 10., jubileuszową edycję Animocji - jednak Barbara trzymała mackę na pulsie i już za chwilę będziemy cieszyć się kolejną odsłoną Festiwalu Filmów Animowanych - edycją 9.5
rozwiń zwiń