Teatr, muzyka, kryminały - codzienna dawka kultury w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 08:29
Gościem "Stacji Kultura" będzie Iwan Wyrypajew, który zaprosi nas na wyjątkowy spektakl "Mahamaya Elektronic Devices". W audycji nie zabraknie też innych spotkań z kulturą - zanurzymy się w jej świat. 
Stacja Kultura to codzienna dawka kultury w Czwórce
"Stacja Kultura" to codzienna dawka kultury w CzwórceFoto: Shutterstock/Inna photographer

Chwilę po 9.00 odwiedzi nas Iwan Wyrypajew, reżyser, scenarzysta, który zaprosi na spektakl "Mahamaya Elektronic Devices". To spektakl łączący transową muzykę elektroniczną, współczesną, immersyjną animację z teatrem na żywo. Aktorzy występujący na scenie nie wcielają się w żadną rolę. Są niczym zaprogramowane awatary AI, które prowadzą ze sobą bezosobowy dialog prześwietlający najróżniejsze aspekty ludzkiej egzystencji. "Mahamaya" pyta o istotne kwestie związane ze społeczeństwem, psychologią, filozofią i technologią. Spektakl jest zarówno współczesnym show rozrywkowym, jak i treningiem psychologicznym oraz duchowym doświadczeniem.

Zaprosimy również na cykliczne wydarzenia "Dziedzińca Kultury" w Warszawie. To bezpłatne spotkania z kulturą, które w tym roku odbywają się pod hasłem "...Bliżej".  Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca będzie twórczość znakomitego dziennikarza i wybitnego prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024. Wańkowicz, jeden z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej, w intrygujący sposób opowiadał o przeszłości, świecie mu współczesnym, ludziach, miejscach i wydarzeniach. W nawiązaniu do 50. rocznicy śmierci pisarza Dziedziniec zamieni się w nieformalne studio reportażu - tropiąc muzyczne ścieżki będziemy odkrywać różnorodność i złożoność naszej współczesności. Program tegorocznego cyklu będzie mozaiką niezwykłych dźwiękowych reportaży prezentujących ważne tematy i problemy współczesnego świata. A na scenie - jak zawsze wyjątkowe muzyczne indywidualności: Marta Zalewska, Nanook of the North, Michał Jan & Immortal Onion, Jakub Żytecki, Karaś/Rogucki, Muniek i Przyjaciele, Maja Laura Septet, Ania Dąbrowska.

O 11.00 spotkamy się z Kingą Michalską, która tradycyjnie poleci nam najlepsze książki, które z powodzeniem możemy zabrać na wakacje. Tym razem będą to kryminały na lato, powieści, których autorzy zacierają granicę między fikcją a rzeczywistością. Już dziś zdradzamy, że Kinga opowie o następujących pozycjach

  • A. J. Finn "Koniec opowieści",
  • Małgorzata i Michał Kuźmińscy "Ruiny",
  • Jacek Kalinowski "Sześć snów Laury Szuster".

***

Na audycję z cyklu Stacja Kultura we wtorek (25.06) o godz. 9.00 zaprasza Weronika Puszkar

pj