Coming out Bralczyka: kiełbasa, sznurek i Ogórek

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 16:00
Wybitny polski językoznawca oraz popularny satyryk postanowili opublikować efekt swoich rozmów w książce "Kiełbasa i sznurek". - Mieliśmy poczucie, że zmarnują się, jeśli ich nie spiszemy - mówili w Czwórce.
Audio
  • Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o książce "Kiełbasa i sznurek"

Uważani za tytanów inteligencji, dowcipu i finezji językowej, autorzy spisali więc efekt swoich trzymiesięcznych spotkań, podczas których dyskutowali, stawiając sobie za cel rozmowę samą w sobie.

- To podstawowa forma istnienia języka. Poza tym rozmowa sprawia, że jesteśmy "ze sobą" - wyjaśniał w Czwórce profesor Jerzy Bralczyk. - W tej książce rozmawiamy jak przyjaciele i wzajemnie się wypytujemy - dopowiadał Michał Ogórek.

Na stronach "Kiełbasy i sznurka" popularny językoznawca ujawnia nie tylko nieznane fakty dotyczące języka polskiego, ale też odsłania także całą prawdę o sobie: o swej ciężkiej doli dziecka chłopskiego, o porażeniu w Bazylice Świętego Piotra, o lekturach tajnych i jawnych, o zauroczeniach, fascynacjach i pasjach. I dokonuje "coming outu": przyznaje się, dlaczego lubił PRL dlaczego i był w PZPR do końca.

- Staraliśmy się, żeby rozmowa sprawiła nam przede wszystkim przyjemność, żeby nie była taka zdawkowa i instrumentalna jak te, które się prowadzi na co dzień - podkreślał satyryk, Michał Ogórek.

Więcej w nagraniu audycji "Stacji Kultura".

Michał
Michał Ogórek/fot. Wojciech Kusiński

bch

Zobacz więcej na temat: Czwórka Jerzy Bralczyk dzieci
Czytaj także

Co "pożyczamy" od innych krajów?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 13:18
Tym razem w "Savoir vivre językowym" rozmawialiśmy o wpływie języków na siebie nawzajem i tym, co z tego wynika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykolejenia frazeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:08
Lubimy wtrącać związki frazeologiczne do swojego języka... tylko że nie zawsze robimy to poprawnie. Na szczęście jest Agata Hącia, która pomoże nam rozwiać wątpliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na bakier z ortografią?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 13:53
W związku z ogólnopolskim dyktandem... językoznawca Agata Hącia wyjaśni bardzo popularne, używane niemal codziennie na czacie sformułowania.
rozwiń zwiń