Mroczne fascynacje Poe i Dahla

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 14:13
Najbardziej przerażające jest to, czego nie widać, a Egar Alan Poe i Roald Dahl po mistrzowsku ukrywają strach między słowami. W naszym cyklu literackim prezentujemy mrożące krew w żyłach opowiadania, w których mroczne fascynacje przeplatają się z czarnym humorem.
Audio
  • Poe i Dahl czyli literatura grozy w najlepszym wydaniu
Edgar Allan Poe Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze
Edgar Allan Poe "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" Foto: mat. prasowe

Polski poeta, Bolesław Leśmian, który tłumaczył opowiadania Edgara Allana Poe, pisał o nich, że są "szaleńczym uprawdopodobnieniem ledwie pochwytnych wizji, w których gorączkowa równoległość snów i ocknień przetapia atrybuty rzeczywistości w tęczę marzeń. Marzenie graniczy z rzeczywistością, rzeczywistość z marzeniem. Zresztą – różnica pomiędzy nimi znika radośnie w chwili, gdy je pochłania wiecznie zagadkowa a niepodzielna całość". I nie ma w tym przesady, bowiem amerykański pisarz nie tylko uchodzi za prekursora literatury grozy, ale jest także bogiem innego mistrza tego gatunku, Stephena Kinga.

- Na "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" składa się 37 opowiadań Edgara Allana Poe, m.in. tłumaczonych przez Bolesława Leśmiana - opowiada Zosia Karaszewska. - To bardzo kolekcjonerskie wydanie i warto je mieć na półce. Bo oprócz wciągających historii, są tu jeszcze piękne ilustracje Harry'ego Clarke'a, który idealnie oddał gotycki klimat twórczości Poe.

"Look na book": poznaj nasze spojrzenie na historię literatury

Jednym z kontynuatorów gotyckiej tradycji w literaturze współczesnej został Roald Dahl - brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta. Był autorem wielu książek dla dzieci, ale największą sławę przyniósł mu "Charlie i fabryka czekolady". Pisał także powieści dla dorosłych oraz opowiadania. Część z nich ukazała się w Polsce, w zbiorze zatytułowanym "Niespodzianki".

- Mamy tutaj i czarny humor, i narastające napięcie, a to wszystko na precyzyjnie zarysowanym tle - mówi Syliwa Stano. - Dahl demaskuje bezwzględność ogłady, elegancji i życiowej rutyny. Robi to w naprawdę wielkim stylu.

Zosia
Zosia Karaszewska, Sylwia Stano i Kasia Dydo w studiu Czwórki

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Bibliocreatio. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Literacki pazur Yanna Martela i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:27
Mistyczna opowieść o przekraczaniu granic oraz historia emigrantów w Londynie. Choć "Życie Pi" i "Białe zęby" różnią się od siebie, łączy je specyficzny literacki pazur autorów Yanna Martela i Zadie Smith.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieca proza, a nie "babskie czytadło"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 09:18
Autorki romansów z angielskim rodowodem i milionami książek sprzedanymi na całym świecie. I choć są tacy, którzy twórczość Jane Austen i Charlotte Brontë stawiają na równi z "harlequinami", to jednak jest to kanon literatury pięknej, a nie zwykłe "babskie czytadło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potyczki z Freudem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 10:24
Taki tytuł nosi książka Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa i publicysty. Autor odważnie wylicza w niej psychoterapeutyczne mity i piętnuje wielbioną bezkrytycznie psychologię.
rozwiń zwiń