Kobieca proza, a nie "babskie czytadło"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 09:18
Autorki romansów z angielskim rodowodem i milionami książek sprzedanymi na całym świecie. I choć są tacy, którzy twórczość Jane Austen i Charlotte Brontë stawiają na równi z "harlequinami", to jednak jest to kanon literatury pięknej, a nie zwykłe "babskie czytadło".
Audio
  • Daj się uwieść angielskim romansom zachęca ekipa Bibliocreatio
kadr z filmu Duma i uprzedzenie
kadr z filmu "Duma i uprzedzenie"Foto: mat. prasowe

Obie urodziły się w Wielkiej Brytanii; obie zaliczane są do klasyków literatury angielskiej; obie też mają na swoim koncie niezwykłe powieści o miłości, w których już od dwustu lat zaczytują się, nie tylko z resztą kobiety, na całym świecie.

Złożoną z 61 rozdziałów powieść "Duma i uprzedzenie" Jane Austen pisała w latach 1796-1797, a jej pierwotny tytuł brzmiał "First Impressions" ("Pierwsze wrażenia").
- O Jane Austen mówi się, że była prekursorką komedii romantycznych, bo jej książki skrzą się dowcipem, a wątki dramatyczne swobodnie przeplatają się z tymi humorystycznymi - opowiada Zofia Karaszewska. - Zaś sama "Duma i uprzedzenie" uważana jest za jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych.

Trafne obserwacje psychologiczne, humor i wątki romansowe sprawiły, że książka cieszy się wielką popularnością także współcześnie. W plebiscycie BBC z 2003 roku na ulubioną książkę brytyjskiego czytelnika "Duma i uprzedzenie" zajęła drugie miejsce, zaraz po "Władcy Pierścieni".

"Dziwne Losy Jane Eyre" Charlotte Brontë ukazały się 50 lat po wydaniu powieści Austen. Jest to wiktoriańska opowieść o ubogiej guwernantce, która idąc za głosem serca, buntuje się przeciwko konwenansom i ograniczeniom narzuconym przez społeczeństwo. Jane walczy o prawo do szczęścia i miłości, choć osiągnięcie celu wydaje się niemożliwe: - W tej książce autorka opisuje dużo wątków z własnego życia - mówi Sylwia Stano z Bibliocreatio. - A najbardziej skupia się na wolności kobiet, czyli sprawie bardzo bliskiej jej sercu.

Obie pisarki uważane są za świetne scenarzystki, nic więc dziwnego, że obie książki doczekały się wielu telewizyjnych i filmowych adaptacji. Najsłynniejsze to te zrobione przez Cary’ego Fukunage oraz Joe Wrighta. W tytułowej roli Jane Eyre wystąpiła Mia Wasilkowska, w "Dumie i uprzedzeniu" była to Keira Knightley.

kadr
kadr z filmu "Jane Eyre"

Inne książki, od których nie można się oderwać poznasz w naszym cyklu literackim "CzytoCzytamto", a nagranie ze "Stacji Kultura" dołączone jest do tego artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Lewandowski: odjazd łapię w lesie i staję się lepszym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 13:20
Masz dość tradycyjnych przewodników w stylu "najciekawsze zabytki, najlepsze restauracje"? Sięgnij po książkę Wojciecha Lewandowskiego i daj się uwieść pustyniom i ośnieżonym szczytom Ameryki Łacińskiej. A potem ruszaj w świat poszukać własnego miejsca na ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki pazur Yanna Martela i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:27
Mistyczna opowieść o przekraczaniu granic oraz historia emigrantów w Londynie. Choć "Życie Pi" i "Białe zęby" różnią się od siebie, łączy je specyficzny literacki pazur autorów Yanna Martela i Zadie Smith.
rozwiń zwiń