Literacki pazur Yanna Martela i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:27
Mistyczna opowieść o przekraczaniu granic oraz historia emigrantów w Londynie. Choć "Życie Pi" i "Białe zęby" różnią się od siebie, łączy je specyficzny literacki pazur autorów Yanna Martela i Zadie Smith.
Audio
  • Książki, od których nie można się oderwać polecają dziewczyny z Bibliocreatio
kadr z filmu Życie Pi, reż. Ang Lee
kadr z filmu "Życie Pi", reż. Ang LeeFoto: mat. promocyjne/Imperial - Cinepix

- Yann Martel powinien zostać patronem naszego cyklu "Czytoczytamto", ponieważ wykazał się ciekawą inicjatywą obywatelską. Kiedy dowiedział się, że ulubioną lekturą premiera Kanady jest "Księga Rekordów Guinnessa" przez cztery lata wysyłał mu naprawdę wartościowe lektury z komentarzem, że kto nie czyta ten nie jest w stanie zrozumieć ani świata ani ludzi - śmieje się Zofia Karaszewska z Bibliocreatio. - Dlatego warto sięgnąć po "Życie Pi" jego autorstwa, bo to książka o przekraczaniu granic, która pozwala zrozumieć naturę człowieka.

Bohaterem powieści jest szesnastoletni Pi Patel - wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa, a także islamu, zebra ze złamaną nogą oraz tygrys bengalski. Wszyscy oni cało wychodzą  z katastrofy statku płynącego z Indii do Kanady, a opowieść o ich losach przeczytało ponad milion czytelników na całym świecie. "Życie Pi" w 2002 roku otrzymało Nagrody Bookera, a do dziś uznawane jest za międzynarodowy bestseller.

W tym samym roku, dwa lata po światowej premierze,  w Polsce ukazała się debiutancka powieść 26-letniej Zadie Smith: - "Białe zęby" opowiadają historie trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie. Jest wśród nich małżeństwo Brytyjczyka i Jamajki, którzy mają wyjątkowo zbuntowaną córkę - mówi Sylwia Stano. - Krytycy podejrzewają, że to alter ego samej autorki.

Zofia
Zofia Karaszewska, Sylwia Stano i Piotr Firan w Czwórce

Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Pakosińska: moja książka powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 14:10
- "Georgialiki" to najlepszy drogowskaz dla osób, które niewiele albo nic nie wiedzą o Gruzji - oceniała radiowej Czwórce jej autorka Katarzyna Pakosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty Walenty w książkach zaklęty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:32
Profesor uwodzący kobiety i trzy ogniste Hiszpanki, które mocują się z życiem. Oto spis lektur obowiązkowych na Dzień Zakochanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te książki pokochałby Stanisław Bareja

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:10
Chodzi o komiczno-ironiczne historie fantastyczne spisane przez Italo Calvino i Eduardo Mendozę.
rozwiń zwiń