To oni sprzedali najwięcej kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 15:46
Bez wątpienia królową kryminałów należy uznać Agathę Christie. Jednak współcześni autorzy, przede wszystkim skandynawscy, również stają się mistrzami gatunku.
Audio
  • "CzytoCzytamto": Agatha Christie i Henning Mankell ("Stacja Kultura", Czwórka)
fragment okładki książki Agathy Christie I nie było już nikogo
fragment okładki książki Agathy Christie "I nie było już nikogo" Foto: mat.pras.

Miliard sprzedanych książek to zaledwie połowa tego, ile książek sprzedała Agatha Chistie. Drugi miliard to wynik sprzedaży jej książek przetłumaczonych na 45 różnych języków. We Francji jej kryminały są tak chętnie kupowane, że nawet Emile Zola nie depce jej po piętach.

Agatha Christie napisała ponad 90 kryminałów. - Ta znakomita autorka posługuje się sprawdzonym scenariuszem. Zazwyczaj zaprasza wszystkich swoich bohaterów w jedno miejsce. Wtedy dochodzi do morderstwa,  którego musiał się dopuścić ktoś z obecnych - opowiada ekipa Bibliocreatio. - Autorka zawsze gra fair z czytelnikami, daje wszystkie wskazówki do rozwiązania śledztwa.

Za jeden z najlepiej skonstruowanych kryminałów uważany jest "I nie było już nikogo", wcześniej wydawany pod tytułami: "Dziesięciu małych murzynków" albo "Dziesięciu małych żołnierzyków". Jak twierdzą ekspertki z Bibliocreatio jest to świetna i wciągająca pozycja. - Książka oparta jest na wierszyku dziecięcym. Na wyspę zaproszonych jest 10 osób, które giną według scenariusza z wierszyka.

Nie jest wykluczone, że sukces Agathy Christie powtórzy Henning Mankell - sprzedał już 20 milionów książek. Ten autor w wieku 6 lat postanowił, że zostanie pisarzem, wtedy też zafascynował się Afryką, gdzie dziś spędza bardzo dużo czasu.

Henning Mankell stworzył postać inspektora policji Kurta Wallandera, który swoją popularnością przebił samego autora - posłuchaj załączonej audycji z cyklu "CzytoCzytamto".

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska.

(pj)

Czytaj także

Polska proza nie musi być męcząca

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 16:50
Wbrew obiegowej opinii zdarzają się książki polskich pisarzy, których lektura sprawia prawdziwą przyjemność. Należą do nich "Bikini" Wiśniewskiego i "Lala" Dehnela, o czym przekonują ekspertki z Bibliocreatio w cyklu literackim "CzytoCzytamto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesne księgi przemian

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:30
Nie odwołują się do poetyki rewolucjonistów, nie stosują języka nienawiści, a mimo to w sposób dosadny i obrazowy opowiadają o problemach współczesnego świata. W cyklu "Look na Book" ekspertki z Bibliocreatio analizują "No Logo" Naomi Klein oraz "Punkt przełomowy" Malcolma Gladwella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Na to, by rozładować napięcie związane z tym, co się widziało, nie ma podobno "złotego środka". - Chodzi o to, by mieć jak najmniej strat psychicznych, ale każdy z nas ma inną wrażliwość i inaczej przyjmuje tragedię wojny - mówi w Czwórce Krzysztof Miller, autor książki "13 wojen, i jedna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura z różnych zakątków świata: Murakami i Hosseini

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 16:30
Japonia lat 60. oraz Afganistan stały się tłem dla uniwersalnych opowieści o uczuciach. W cyklu literackim "CzytoCzytamto" prezentujemy "Norwegian Wood" Haruki Murakamiego i "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego.
rozwiń zwiń