Literatura z różnych zakątków świata: Murakami i Hosseini

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 16:30
Japonia lat 60. oraz Afganistan stały się tłem dla uniwersalnych opowieści o uczuciach. W cyklu literackim "CzytoCzytamto" prezentujemy "Norwegian Wood" Haruki Murakamiego i "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego.
Audio
  • "CzytoCzytamto": Haruki Murakami i Khaled Hosseini (4 do 4/Czwórka)
kadr z filmu Norwegian Wood, reż. Anh Hung Tran
kadr z filmu "Norwegian Wood", reż. Anh Hung TranFoto: mat. prasowe

Choć w swoim kraju Haruki Murakami dostał najważniejsze nagrody literackie krytycy zarzucają mu, że w książkach nie przemyca japońskich tradycji i tworzy historie pozbawione wyraźnego kontekstu kulturowego. Powieść "Norwegian Wood" ukazała się w 1987 roku i mówi się, że tę pozycję w Japonii przeczytał każdy.

- To piąta książka w dorobku Murakamiego i pierwsza, która przyniosła mu światowy rozgłos - opowiada Sylwia Stano. - "Norwegian Wood" opowiada o pięknej miłości, o dojrzewaniu i o trudnych życiowych wyborach. Główny bohater zakochuje się w dwóch dziewczynach: jedna jest krucha i tajemnicza, druga przebojowa i wyzwolona. To wszystko dzieje się w latach 60. ubiegłego wieku, czyli w czasach, w których zupełnie inaczej patrzyło się na miłość.

Emocjonalny uniwersalizm cechuje także twórczość Khaleda Hosseiniego. Amerykański pisarz afgańskiego pochodzenia zadebiutował w 2003 roku powieścią "Chłopiec z latawcem", która przyniosła mu międzynarodową sławę i została przeniesiona na duży ekran. "Tysiąc wspaniałych słońc" to druga książka tego autora. W 20 krajach trafiła na szczyt listy bestsellerów i sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy.

- Jest to historia dwóch afgańskich kobiet, którą śledzimy na przestrzeni 30 lat - mówi Zosia Karaszewska. - Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Ich losy łączą się, kiedy obie stają się żonami tego samego mężczyzny.

Książki, od których nie można się oderwać w "4 do 4" prezentują Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa Bezpieczeństwa Goražde” - komiksem w wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:30
Okazuje się, że przy pomocy komiksu także można poruszać tematy niełatwe. - Do takich publikacji należy "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", autorstwa Joe Sacco, obsypany nagrodami komiks o wojnie w byłej Jugosławii - opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń