Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
Audio
  • Poznaj przepis na to jak napisać książkę (W cztery oczy/Czwórka)
Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek
Foto: Glow Images/East News

Czytanie jest jak nałóg - kto połknie bakcyla, ten zapadnie na nieuleczalne książkomaniactwo. I tak jak w przypadku grypy - najgroźniejszy w skutkach jest wirus złapany w dzieciństwie. 

- Książkami zainteresowałem się bardzo wcześnie i od małego dużo czytałem - wspomina pisarz Marcin Szczygielski. - Były Muminki, Mary Poppins, Niziurski, cały Juliusz Verne. Połykałem książkę za książką. Teraz, kiedy wracam myślami do mojego dzieciństwa, które nie było wystrzałowe, to właśnie dzięki tym lekturom jawi mi się jako barwne i ciekawe.

W tym roku Mariusz Szczygielski otrzymał Grand Prix trzeciej edycji Konkursu im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży za „Arkę czasu”. Rok wcześniej otrzymał to wyróżnienie za opowieść „Czarny Młyn”.

Pisaniem książek dla dzieci zajmują się także podróżnicy Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie: - Nasza globtroterska pasja zrodziła się z miłości do czytania i przez długi czas do książek się ograniczała, bo kiedyś podróżowanie nie było tak proste i oczywiste jak teraz. A najsilniejszym impulsem był chyba komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.

Posłuchaj nagrania z audycji „W cztery oczy”, a dowiesz się która strona świata jest najbardziej inspirująca oraz co zrobić, żeby zacząć pisać książki.  

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

"Strefa Bezpieczeństwa Goražde” - komiksem w wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:30
Okazuje się, że przy pomocy komiksu także można poruszać tematy niełatwe. - Do takich publikacji należy "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", autorstwa Joe Sacco, obsypany nagrodami komiks o wojnie w byłej Jugosławii - opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojrzewanie w literaturze: Alice Munro i Tomek Tryzna

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 15:40
Pierwsza prawdziwie postmodernistyczna polska powieść oraz opowiadania mistrzyni małych form literackich to kolejne propozycje w naszym cyklu "CzytoCzytamto". Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po "Pannę Nikt" Tomka Tryzny oraz "Za kogo ty się uważasz" Alice Munro.
rozwiń zwiń