Książki-katedry: Włodzimierz Odojewski i Jaume Cabré

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:56
Polski "Doktor Żywago" oraz "książka, która przeżyje nas wszystkich" to propozycje ekspertek z Bibliocreatio na kolejny majowy weekend. Sprawdź, co warto przeczytać!
Audio
  • "Look na Book": Włodzimierz Odojewski i Jaume Cabré (Stacja Kultura/Czwórka)
frag. okładki książki Jaume Cabr
frag. okładki książki Jaume CabréFoto: mat. promocyjne

"Zasypie wszystko, zawieje..." to powieść, której akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej na Kresach: - Włodzimierzowi Odojewskiemu udało się napisać przepiękną książkę, którą czyta się jak "Wojnę i pokój" - mówi Sylwia Stano. - Główną bohaterką jest Katarzyna, jedna z najpiękniejszych postaci kobiecych w literaturze polskiej.

Ze względu na wątek katyński powieść długo nie była wydawana w oficjalnym obiegu. Kiedy jednak trafiła na półki w księgarniach szybko stała się bestsellerem: - Odojewski zastosował tu narrację inną od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Losy bohaterów oraz wydarzenia, w jakich uczestniczą, poznajemy z różnych perspektyw. I często jest tak, że to o czym czytelnik myślał, że wydarzyło się naprawdę okazuje się być iluzją.

W podobny sposób do kwestii formalnych w narracji podszedł Jaume Cabré, autor "powieści-katedry o idealnych proporcjach i epickim, pełnym kunsztownych detali wykonaniu", czyli książki "Wyznaję": - To magiczna opowieść przenosząca czytelnika w czasie i w przestrzeni - zachwyca się Zosia Karaszewska. - Mamy tu do czynienia z polifoniczną narracją. Cabré, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju i tempa akcji. A przy okazji stworzył trzymające do końca w napięciu wyznanie miłość i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła.

"Wyznaję" to pierwsza książka katalońskiego pisarza, która ukazała się w Polsce i podbiła serca czytelników, tak jak w innych krajach na świecie.

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają ekspertki z Bibliocreatio. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety piszą dla kobiet: Ugrešić i Axelsson

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:47
Chorwacka autorka powieści i esejów oraz jedna z najsławniejszych dziś szwedzkich pisarek mierzą się z dość niewdzięcznym gatunkiem, czyli literaturą kobiecą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła literatury iberoamerykańskiej: Llosa i Márquez

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:15
Kolumbijczyk Garcia Márquez i Peruwiańczyk Vargas Llosa należą do grona najbardziej utytułowanych twórców literatury iberoamerykańskiej. W cyklu "CzytoCzytamto" prezentujemy dwie książki napisane przez dwóch noblistów: "Sto lat samotności" i "Ciotka Julia i skryba".
rozwiń zwiń