X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska gra o tron - niecne uczynki naszych królów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:00
Dawna polska historia nie jest wcale taka piękna, jak nam się wydaje. Władcy Polski sportretowani przez Matejkę niekoniecznie byli dostojnymi mężami stanu; zdarzali się wśród nich łotrzy, rospustnicy i głupcy.
Audio
  • Andrzej Zieliński opowiada o swojej książce "Skandaliści w koronach" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Skandaliści w koronach
Fragment okładki książki "Skandaliści w koronach" Foto: mat.pras.

Z kart książki dziennikarza i historyka Andrzeja Zielińskiego, zatytułowanej "Skandaliści w koronach", dowiadujemy się, że obok czynów, którymi nasi królowie mogą się szczycić, znalazło się wiele takich, które w prosty sposób można nazwać skandalem.

- Polskie podręczniki historii wydobywają to, co najpiękniejsze, bowiem pisane były m.in. by utrzymać polskość i przywiązanie do kraju. A także mobilizować do bohaterskich czynów - mówi Andrzej Zieliński. - A ja mówię, jak było naprawdę. Władcy naszego kraju byli tacy jak ich epoka, niczym się nie różnili od cesarza niemieckiego, króla francuskiego, czy cara rosyjskiego albo Wielkiego Księcia Rusi Kijowskiej - opowiada autor. Jeśli przystawić dzisiejsze kryteria zachowań do tamtych czasów, to określenia z podtytułu książki "łotry, rozpustnicy i głupcy" są w pełni uzasadnione - dodaje.
Andrzej Zieliński w swojej publikacji opisuje intrygi niczym z popularnej sagi "Gra o tron", z tą różnicą, że opisuje dzieje prawdziwe.
- Okrutna historia miała miejsce za czasów Mieszka II - mówi gość Czwórki. - Panował bezprym: pierwszy syn Bolesława Chrobrego, który przyjechał z klasztoru z Włoch, gdy tylko się dowiedział, że ojciec umarł, domagał się swojej dzielnicy. Były też inne dzieci Chrobrego i one również chciały otrzymać swoje dzielnice. Otton, młodszy syn Chrobrego, wspólnie z Bezprymem, doprowadzili do ucieczki z Polski ówczesnego króla Mieszka II. Później natomiast Mieszko II z Ottonem doprowadzili do otrucia Bezpryma, a następnie Mieszko otruł Ottona. Tak wyglądała nasza historia i wtedy nikt się temu nie dziwił - dodaje. - Takie to były czasy i trzeba to nazywać po imieniu.

W książce "Skandaliści w koronach" znajdziemy więcej takich historii.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety, które rządziły światem skuteczniej niż ich mężowie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 19:00
Były nie tylko żonami, kochankami, ale często też politycznymi sojuszniczkami, które rządziły z ukrycia. Tropem najbardziej intrygujących kobiet w polskiej historii podąża Iwona Kienzler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Bookera: Peter Carey i Julian Barnes

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 14:30
Najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii - The Man Booker Prize for Fiction - przyznawane jest od 1969 roku. W gronie laureatów znaleźli się m. in. Peter Carey i Julian Barnes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syrena Południa w białym winie - do jedzenia i czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 14:42
Bogusław Deptuła nie wierzy w to, że nie umiemy gotować. Swoim zbiorem felietonów "Literatura od kuchni" ma nadzieję zachęcić i do czytania, i do gotowania.
rozwiń zwiń