Joanna Sarapata: światło i harmonia dają energię

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:30
Dla każdego artysty, niezależnie jaką dziedziną sztuki się zajmuje, miejsce pracy ma fundamentalne znaczenia. Malarka Joanna Sarapata pracownię umieściła po prostu w mieszkaniu.
Audio
  • Joanna Sarapata zdradziła kulisy swojej pracy (Czwórka/Stacja Kultura)
Joanna Sarapata
Joanna SarapataFoto: wikipedia/cc/Niemoczynski1

Artystka najchętniej maluje portrety kobiet. Często spod jej ręki wychodzą również akty. Jej pracownia znajduje się w domu. - Najważniejsze jest, by pracownia była miejscem, które mnie inspiruje - tłumaczy w "Stacji kultura" malarka. - Tutaj są wszystkie kolory, od różu, fioletu, poprzez zielenie. Trochę taki marokański styl, czerwone zasłony, a mimo tego wszystko prześwituje, więc mam kontakt ze światem. Wszystko jest bardzo ciepło i gdy wpada światło to inspiruje mnie do pracy.
Joanna Sarapata wyjaśniła też, co daje jej pozytywną energię do pracy. - Mam tutaj swoje psy, koty i to wszystko powoduje jakąś harmonię, a to najważniejsze.
Gdy jest już harmonia, właściwa atmosfera, artystka może w spokoju przyjąć osoby, które maluje. Aby jej praca udała się jak najlepiej, ważna jest oczywiście atmosfera pełnego zrozumienia pomiędzy nią i modelkami. - Zapraszam je do stoliku i rozpoczynam rozmowę - zdradza tajniki Sarapata. - Ważne, żeby ta osoba się otworzyła, bo gdy podejmie się dialog o rzeczach jej bliskich, życiowych, np. o dzieciach czy rodzinie, ta osoba przestaje się kontrolować, jest w pełni naturalna i to wówczas przychodzi moment, gdy proszę ją o to, by w takiej pozie pozostała.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Andrzej Pągowski i jego świat plakatu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:28
Polskim plakatem zachwyca się m.in. reżyser Martin Scorseze. Na światowych aukcjach nasze dzieła osiągają nierzadko niebotyczną wartość. O największych sukcesach i najgłośniejszych nazwiskach polskiego plakatu w Czwórce opowiedział sam mistrz, Andrzej Pągowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radek Szlaga: nie interesuje mnie piękno oczywiste

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 16:00
Wizualna erudycja zaprzęgnięta w służbę groteski - taka jest sztuka Radka Szlagi, jednego z najgorętszych artystów na polskim rynku sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od abstrakcji do Myszki Miki i komiksu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 16:56
W pracach Roya Lichensteina nie brakuje postaci znanych z popkultury. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pop-artu. Niektórzy chętnie by go widzieli w gronie streetartystów.
rozwiń zwiń