Andrzej Pągowski i jego świat plakatu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:28
Polskim plakatem zachwyca się m.in. reżyser Martin Scorseze. Na światowych aukcjach nasze dzieła osiągają nierzadko niebotyczną wartość. O największych sukcesach i najgłośniejszych nazwiskach polskiego plakatu w Czwórce opowiedział sam mistrz, Andrzej Pągowski.
Audio
  • Andrzej Pągowski o współczesnych plakatach i sztuce ich tworzenia (Ściąga z popkultury/Czwórka)
  • Za co świat pokochał polskie plakaty? (Ściąga z popkultury/Czwórka)
Andrzej Pągowski
Andrzej PągowskiFoto: PAP/Stach Leszczyński

Andrzej
Andrzej Pągowski w Czwórce/screen wideo

Choć dziś Pągowski tworzy plakaty już niemal 35 lat, niewiele brakowało, by został kimś zupełnie innym. – To zasługa mojego profesora, Waldemara Świeżego. Na początku, jak każdy młody chłopak, który ładnie rysuje, chciałem być malarzem – wspomina Pągowski. – Jednak los rzucił mnie do Poznania, gdzie poznałem Pracownię Plakatu Waldemara Świeżego. Wtedy zrozumiałem, że plakat to jest to, co powinienem w życiu robić.

W latach 80. na polskich ulicach plakaty były, jego zdaniem, jednymi z nielicznych "kolorowych obrazów". – Dlatego trafiały do pokojów studenckich, do domów – wspomina Pągowski. – Ludzie mieli świadomość, że to nie jest jakiś druk reklamowy, tylko dzieło sztuki, bo robili to wówczas prawdziwi artyści, a nie przypadkowe osoby, jak ma to miejsce dzisiaj. Wówczas plakaty były prawdziwą dekoracją mieszkań. Na nie się czekało. Sam jako dzieciak kupowałem je od plakacisty za symboliczne 5 złotych.

Andrzej Pągowski, artysta grafik, jest autorem ponad tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy, zaprojektował także m.in. logo Czwórki. Otrzymał kilkadziesiąt wyróżnień i nagród na konkursach w kraju i zagranicą, a w 2005 odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Andrzejem Pągowskim z audycji "Ściądze z popkultury” .

(kd)

 

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krwawa kradzież polskich obrazów we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 16:25
W Lwowskiej Galerii Obrazów znajdują się dzieła takich mistrzów jak Donatello, Caravaggio, Rubens czy Tycjan. Wiele jest też polskich artystów: Matejki, Kossaka , Gierymskiego, Malczewskiego czy Ruszczyca. Od 1992 roku w tej kolekcji brakuje "Nokturnu" i "Pojednania" Artura Grottgera oraz jednego ze szkiców Matejki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najsłynniejsza sekcja zwłok i Rembrandt

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 13:08
Był to publiczny pokaz, poprzedzony afiszami na mieście, z biletami. To spotkanie przy sekcji zwłok miało wymiar szczególny: powstał oficjalny portret, jaki na zamówienie medyków stworzył mistrz Rembrandt.
rozwiń zwiń