JIMEK: z orkiestrą obdarliśmy hip-hop ze skóry

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:00
- To było karkołomne zadanie. Nie dość, że miałem poprowadzić orkiestrę narodową, to jeszcze kazałem muzykom klasycznym grać utwory rapera Miuosha - śmieje się Radzimir Dębski.
Audio
  • Sprawdź jak brzmi hip-hop "obdzierany ze skóry" (Czwórka?Stacja Kultura)
Radzimir Dębski, Miuosh oraz NOSPR stworzyli płytę, jakiej w jeszcze nie było i udowodnili, że każdy gatunek ma korzenie w klasyce
Radzimir Dębski, Miuosh oraz NOSPR stworzyli płytę, jakiej w jeszcze nie było i udowodnili, że każdy gatunek ma korzenie w klasyceFoto: PAP/Jan Bogacz

Efektem tego spotkania był pierwszy na świecie koncert łączący muzykę symfoniczną i rap, podczas którego wystąpili raper Miuosh, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz JIMEK, bo tak brzmi pseudonim artystyczny kompozytora. - Utwory Miuosha rozpisałem na poszczególne instrumenty i całkowicie zrezygnowałem z elektroniki - opowiada. - Stąd też w naszym repertuarze znalazły się kompozycje pozbawione hip-hopowej struktury.

Koncert został zarejestrowany i wydany na płycie CD i DVD. Radzimir Dębski opowiada, jak układała się współpraca z Miuoshem i prezentuje utwory z płyty. Zdradza też, dlaczego nie można pozwolić się nudzić orkiestrze i w jaki sposób hip-hop przywrócił jego wiarę w muzykę.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Radzimir Dębski (JIMEK, kompozytor)

Data emisji: 10.06.2015

Godzina emisji: 17.00

kul/kd

Czytaj także

Bilon: największą sztuką jest życie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 13:50
Na scenie działa od lat 90. - najpierw w legendarnym składzie Hemp Gru, teraz solo. Z Bilonem rozmawiamy o hip-hopie i miłości do gotowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hades: wiersze Różewicza pozwalają inaczej spojrzeć na hip-hop

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 14:00
Na płycie "Interpretacje" Hades, Sokół i Sampler Orchestra zmierzyli się w poezją Tadeusza Różewicza. - Postanowiliśmy odczarować szkolne oblicze poety i pokazać go jako człowieka nam współczesnego - mówią artyści.
rozwiń zwiń