65 lat Opery na Zamku w Szczecinie. Będzie stepowanie i Król Roger

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 16:16
Opera na Zamku w Szczecinie to miejsce wyjątkowe. Odbyło się tam 230 premier oper, operetek, musicali czy spektakli baletowych. Są tam trzy nowoczesne sceny. W Czwórce Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny, zdradza szczegóły jubileuszowego sezonu artystycznego. 
Opera
OperaFoto: Shutterstock/LebedevaKZ

Bez wątpienia można stwierdzić, że Opera na Zamku w Szczecinie jest placówką, która powstała z pasji i marzeń już 65 lat temu. - Ciekawostką jest, że to miejsce powstało jako inicjatywa prywatna. Nie zostało założone jako odgórnie narzucone przez władze - podkreśla Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, kierownik muzyczny. - Motorem do działania była pasja grupy ludzi, którzy postanowili powołać do życia to miejsce, gdzie mogli się spotykać i wspólnie robić sztukę. Tak to się wszystko zaczęło w styczniu 1957 roku - dodaje. 

"Kraina uśmiechu" - szczególna operetka

25 stycznia 1957 roku odegrana została operetka "Kraina uśmiechu". To szczególne wydarzenie dla szczecińskiego teatru i dla Jerzego Wołosiuka, bo "Kraina..." była też jego pierwszym spektaklem na progu kariery. - Wystawienie tego spektaklu w 2006 roku w Operze Nova w Bydgoszczy było dla mnie wyzwaniem jako dla dyrygenta - wspomina. - Poprowadzenie spektaklu operetkowego, jak w tym przypadku, było wielkim przeżyciem. Wspominam to bardzo dobrze i darzę ten tytuł szczególnym sentymentem - dodaje. 

"Kraina uśmiechu" wróciła też w 2022 roku, rozpoczynając celebrację jubileuszu Opery na Zamku w Szczecinie. Ciekawych wydarzeń będzie dużo więcej. 

"Crazy for You" - zespół baletowy stepuje

Na deski wraca też jeden z najwspanialszych musicali świata "Crazy for You" - uznawany za jeden z trudniejszych do wystawienia musicali. W Szczecinie możemy go oglądać już 11 stycznia. 

- Jest to na pewno bardzo trudny spektakl, ponieważ jest w nim dużo form połączonych. On nawiązuje do jazzu, muzyki rozrywkowej. Powstał 30 lat temu, ale charakterem przenosi nas do lat 20. i 30. XX wieku - opowiada gość Kasi Dydo. - Jest dużo stepu, co w przypadku teatru operowego jest dużą trudnością. Wszyscy tancerze musieli nauczyć się stepować, co dla tancerzy baletowych nie jest pierwszyzną - podkreśla. 

Wyzwania pojawiają się też w orkiestrze. Jest dużo saksofonów, wysokie wymagania postawione ma grupa dęta blaszana, perkusja, ale w orkiestrze pojawiają się też gitara i banjo, co nie jest wcale oczywiste. - Mamy wielką frajdę przy pracy nad tym spektaklem i taką też chcemy dostarczyć naszej publiczności - zdradza gość Czwórki. 


Posłuchaj
08:11 czwórka stacja kultura 10.01.2022.mp3 Jerzy Wołosiuk opowiada o wydarzeniach roku jubileuszowego Opery na Zamku w Szczecinie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Od Włoch po Małego Księcia

15 stycznia Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran) i Olga Bila (fortepian) zaprezentują 13 kompozycji Belliniego z Composizioni da Camera. Będzie to niemała gratka dla tych, którzy kochają włoskie klimaty. 

Jednym z największych wydarzeń jubileuszowych będzie "Król Roger" Karola Szymanowskiego, którego premiera odbędzie się już 19 marca. Spektakl pierwszy raz zostanie zaprezentowany przed szczecińską publicznością. - Myślę, że można powiedzieć, że będzie to największe wydarzenie. Pozostaje tylko pytanie, co to dokładnie oznacza. Tu ilość wykonawców na scenie może być pewnym wyznacznikiem. Do współpracy potrzeba olbrzymiego chóru - będą dwa chóry powiększone, dodatkowo chór dziecięcy. Na scenie wystąpi wielu solistów, zespoły baletowe, będzie duża orkiestra. Ten spektakl to wielkie wyzwanie - przyznaje Jerzy Wołosiuk. - Mamy nadzieję, że będzie to premiera, która zapadnie w pamięć widzów - dodaje. 

Opera na Zamku w Szczecinie nie opuszcza też młodszych widzów. Na 7 maja zaplanowano spektakl "Mały Książę".

Opera Na Zamku w Szczecinie/Poczuj coś nowego!

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jerzy Wołosiuk (dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie i kierownik muzyczny)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 11.42

pj