Tribute bandy podbijają świat. W sierpniu najlepsze z nich pojawią się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 15:46
Undercover Festivals są bardzo popularne w Stanach i Wielkiej Brytanii. Łukasz Droździel obserwował je od lat i postanowił taką imprezę zorganizować w Polsce. Undercover Festiwal Poland odbędzie się w sierpniu w Modlinie. 
To w Twierdzy Modlin odbędzie się Undercover Festival Poland
To w Twierdzy Modlin odbędzie się Undercover Festival PolandFoto: Shutterstock.com/blacograf

Undercover Festival Poland zaplanowano jako muzyczne show, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Ma to być największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej. 

Jak rośnie fenomen tribute bandów?

- Tego typu festiwale są popularne w Wielkiej Brytanii. Pomysł nie jest nowy, mieszkając od 17 lat w Anglii, a wcześniej w Stanach, miałem te festiwale pod nosem. Jestem świadkiem rozwijającej się nowej gałęzi przemysłu. Coraz więcej widuję cover bandów, tribute bandów, coraz więcej tego typu festiwali - mówi Łukasz Droździel, pomysłodawca i organizator Undercover Festival Poland. - Sprawdziłem nawet, jak to się rozwija. W Wielkiej Brytanii w 2005 roku było siedem takich festiwali, a w tym roku zaplanowano ich 51. Na każdej takiej imprezie było od 5 do 12 tysięcy osób. To fenomen, a ja postanowiłem być jego pionierem w Polsce - dodaje.

Nazwa tribute band używana jest zamiennie z nazwą cover band, choć zdarza się, że tribute bandy nie chcą być nazywane cover bandami. - Cover bandy uważane są za zespoły, które grają covery różnych zespołów, jak zespoły weselne - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Tribute bandy składają hołd jednemu artyście, zespołowi. Zdarza się, że w najlepszych swoich odsłonach wyglądają nawet jak swoi idole. Potrafią grać cały repertuar swego ulubionego artysty czy zespołu. Dodatkowo mają często pieczęć aprobaty od swoich idoli i zdarza się, że przyjaźnią się z nimi - dodaje. 

Łukasz Droździel zdradza, że już zdarzyło się tak, iż tribute band grał z oryginalnym zespołem. Taką przyjemność mieli Guns 2 Roses, którzy zagrali koncerty z czterema muzykami Guns'n'Roses. - Oni zagrają jako headliner na naszym festiwalu. To zespół uznawany za najlepszy z tribute bandów Gunsów - podkreśla organizator imprezy. 


Posłuchaj
14:02 czwórka stacja kultura 18.05.2022 undercover.mp3 O Undercover Festival Poland i tribute bandach opowiada Łukasz Droździel, organizator imprezy (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Undercover Festival Polska/GUNS 2 ROSES

Jak się przekonać do coverów?

Po usłyszeniu, że cały festiwal ma być złożony z coverów, wielu do pomysłu wzięcia udziału w wydarzeniu może podejść sceptycznie. Tak samo było z Łukaszem Droździelem, który na pierwszą tego typu imprezę poszedł z mieszanymi uczuciami. - Jednak to, co mnie zachęciło, żeby tam pójść, to niesamowicie eklektyczny miks zespołów, które można zobaczyć - zaznacza. - Był tribute Bowiego, Nirvany, artystów, którzy już nie żyją. To był bardzo różnorodny zestaw: Gunsi, Pink, The Beatles - dodaje. - Oni brzmią świetnie, inaczej bym takiej imprezy nie organizował. To, co mnie przekonało, to jest samo doświadczenie tego, to trzeba zobaczyć i usłyszeć. 

Nieprzekonanych Łukasz Droździel zaprasza na kanał na YouTubie, gdzie organizatorzy dzielą się nagraniami występów zaproszonych tribute bandów. 

- Częścią sukcesów takich zespołów jest umiejętność odtworzenia całego show oryginalnego artysty - mówi gość Czwórki. - To granie, te koncerty to złożenie hołdu muzykom, których są fanami. 

Undercover Festival Polska/NOT THE ROLLING STONES REEL

Najlepsze tribute bandy zagrają w Polsce

Łukasz Droździel zdradza, że zaproszenie najlepszych tribute bandów do Polski wcale nie było łatwe. To zespoły grające na całym świecie. - Odnalezienie ich nie było trudne, ale przekonanie do zagrania w nowym kraju już było wyzwaniem - przyznaje. Udało się i w Polsce w dniach 13-14 sierpnia w Twierdzy Modlin zagrają tribute bandy takich artystów jak David Bowie, Queen, Led Zeppelin, Nirvana, The Rolling Stones, Guns N’Roses, Coldplay, Oasis, Elton John i Ed Sheeran. Line-up jeszcze nie jest zamknięty, a do organizatorów zgłszają się polskie tribute bandy. Łukasz Droździel planuje, że w 2023 roku na Undercover Festival Poland powstanie cała polska scena. 

Undercover Festival Polska/ED SHEERAN EXPERIENCE

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Łukasz Droździel (pomysłodawca Undercover Festival Poland)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 10.13

pj

Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Nocny patrol" Maanamu w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 15:20
- Jest to wyjątkowy album, który powstawał w niełatwych czasach, bo wydarzenia w Polsce początku lat 80., w tym wprowadzenie stanu wojennego, zachwiały społeczeństwem - mówi autor cyklu Damian Sikorski. - Jest to jeden z najważniejszych albumów polskiej muzyki rockowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Fire" zespołu Hey w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 13:02
W cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Fire" zespołu Hey. - Jest to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych - mówi w Czwórce dziennikarz.
rozwiń zwiń