A może stolarstwo? Rozwijaj swoje pasje w czasie wakacji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 13:31
Basia Figaj postawiła po latach pracy w korporacji zająć się tym, co naprawdę kocha, i otworzyła niewielką pracownię stolarską, w której tworzy drewniane mozaiki przy użyciu różnych technik. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas bezpłatnych warsztatów.
Kobiety w stolarstwiezdjęcie ilustrayjne
Kobiety w stolarstwie/zdjęcie ilustrayjneFoto: Shutterstock.com

W Czwórce namawiamy, byście podczas wakacyjnej laby zaczęli uprawiać pasje i robili rzeczy, na które w czasie codziennych obowiązków nie było miejsca. Tym razem zajrzeliśmy do wrocławskiej pracowni Figaj, której właścicielka Basia. Artystka porzuciła wygodną posadę i poszła za głosem serca. - Wyszłam z założenia, że nie mogę swojej wiedzy i doświadczenia zostawić wyłącznie dla siebie, i zaczęłam w swojej pracowni organizować warsztaty. Niektóre opierają się na tym, że każdy wykonuje swoją mozaikę, inne - na wspólnym tworzeniu - opowiadała gość Czwórki. 

Swoją przygodę z drewnem Basia Figaj rozpoczęła budując stół do salonu i meble na taras. Dziś jej największą inspiracją jest codzienność – otaczające ją przedmioty, tekstury, ludzie, doświadczenia i emocje. Stolarka jako proces jest dla niej formą medytacji i opowiadania historii za pomocą drewna.

Basia prowadzi m.in. wieczorne zajęcia dla kobiet. Są skierowane do osób, które się boją obsługi sprzętu stolarskiego, czują się niekomfortowo w hałasie, który ten sprzęt generuje, czy w pobliżu szybko obracającej się tarczy. - W tej sztuce chodzi o poczucie sprawczości, którego w dzisiejszych czasach trochę nam brakuje - tłumaczyła.

Sprawdź także:

Posłuchaj
05:05 _PR4_AAC 2022_08_08-10-44-16.mp3 Stolarstwo - sposób, by realizować wakacyjne pasje? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Dla osób odważniejszych - dostępne są zarówno deski, jak i sprzęt, z którego można korzystać. - Tniemy deski pod odpowiednim kątem, szlifujemy, szczotkujemy drewno - to metoda postarzania, zajmujemy się też częścią artystyczną - opowiadała gość Czwórki. Ważnym elementem sztuki stolarskiej jest nauka lakierowania. - To element, który może upiększyć nasze dzieło, ale także bardzo je zepsuć - podkreślała. Zajęcia trwają od pięciu godzin nawet do kilku dni i odbywają się w Pracowni Drewna we Wrocławiu. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Basia Figaj (stolarz)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina emisji: 10.30

kd