Piosenka w cztery godziny. Jak powstaje taki utwór?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 16:50
O Songwriting Camp ZAiKS mówi się, że to "zderzacz muzycznych talentów". W tym roku w Zakopanem zderzyły się artystyczne wrażliwości Justyny Jary i Katarzyny Łopaty. 
Songwriting Camp ZAiKS. - Tu piosenki tworzy się intuicyjnie - przekonują uczestnicy warsztatów (zdj. ilustracyjne)
Songwriting Camp ZAiKS. - Tu piosenki tworzy się intuicyjnie - przekonują uczestnicy warsztatów (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Nejron Photo

Songwriting Camp ZAiKS to impreza organizowana z myślą o twórcach - kompozytorach, autorach tekstów piosenek, instrumentalistach, wokalistach i producentach muzycznych. Celem jest jednak nie tylko tworzenie, ale przede wszystkim dzielenie się doświadczeniami i nawiązywanie muzycznych przyjaźni.  - Myślałem, że nie da się napisać numeru w cztery godziny, ale Songwriting Camp udowodnił, że można. To nierealne tempo, dzięki czemu można wyłowić z muzyki coś ciekawego. Jest olbrzymi entuzjazm i energia twórcza. Najfajniejsze rzeczy rodzą się właśnie z synergii, tego, co wydarzy się, gdy różni ludzie spotkają się i będą dzielić się pomysłami - opowiadał w Czwórce raper Łona, gość specjalny tegorocznego obozu. Potwierdzają to uczestniczki warsztatów Justyna Jary i Katarzyna Łopata, które w duecie stworzyły piosenkę "Czuję, że nie będzie źle". Utwór powstał w trakcie czterogodzinnej sesji w studiu nagraniowym w Zakopanem. Oprócz wokalistek wzięli w niej udział także Tomasz Boruch, Paweł Danikiewicz i Michał Mościcki. - Na początku trochę nas obleciał strach, że to za mało, żeby zrobić "pełnowartościowy" numer i jeszcze go nagrać. Ale okazało się, że to świetny system, bo kiedy spotykasz się z ludźmi, którzy są ukierunkowani na jeden cel, to ten cel się osiąga - wspominają rozmówczynie Damiana Sikorskiego. - Nie mieliśmy żadnego zamysłu, tylko doświadczenie zdobyte w ciągu lat, które spędziliśmy na scenie. A ponieważ każde z nas reprezentowało inny nurt, to był to prawdziwy ferwor twórczy.   

Czuję, że nie będzie źle - Songwriting Camp ZAiKS - Zakopane 2022 | Songwriting Camp ZAiKS

Justyna Jary była stażystką na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a pierwsze kroki stawiała w zespole PompaDur, z którym śpiewała "Krwawe Ballady". Katarzyna Łopata pochodzi z Lublina, a jej otwartość na nowe dźwięki pozwalała na współpracę z zespołami grającymi poezję śpiewaną, muzykę ludową, soul, jazz oraz wiele innych alternatywnych gatunków muzycznych.

Posłuchaj
15:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - sikorski 28.12.2022.mp3 Jak powstała piosenka "Czuję, że nie będzie źle"? (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 11.15

kul/kor

Czytaj także

Muzaman z premierową epką “.niceguy” - beatbox i elektronika

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 14:25
- Chcę robić muzykę po swojemu i na swoich zasadach - mówi Muzaman. - Dlatego do współpracy zaprosiłem także bardzo niezależnych artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa eM i piosenki ze współpracy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 11:00
Ewa eM jest pianistką, wokalistką i kompozytorką. Jej piosenki powstają ze współpracy z ludźmi pełnymi pasji i pomysłów. Są nastrojowe, melancholijne, ale pełne optymizmu i przestrzeni. Ewa eM serwuje nam nieco spokoju, wytchnienia i piękna na przedświąteczny i świąteczny czas. 
rozwiń zwiń