"Tata" - premiera nowej piosenki projektu Damiana Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 08:40
Łowca muzycznych talentów i pomysłodawca akcji "Wydaj płytę z Będzie głośno!" powraca z nowym singlem. Damian Sikorski opowie o utworze "Tata". 
Damian Sikorski
Damian SikorskiFoto: Polskie Radio

- Mam już na koncie kilka płyt, przy których pracowałem jako muzyk. Grywałem w zespołach, ale nigdy nie udzielałem się solowo. Nie wiem do końca, dlaczego właśnie teraz zdecydowałem się na ten krok. Może zatęskniłem za czasami, kiedy miałem 15 lat, wziąłem basówkę na plecy, wsiadłem do pociągu i pojechałem do studia nagrać swoją pierwszą w życiu płytę z zespołem Nocny Stróż. Dziś przeżywam te same emocje - opowiadał w Czwórce Damian Sikorski. Pierwszy utwór jako Damian Sikorski Projekt wydał na początku maja. Po „Wiośnie” przyszedł czas na nowy singiel. „Tata”, to opowieść o dwóch Antkach, dziadku i wnuku – o zmarłym kilkanaście lat temu ojcu Artysty i jego trzyletnim synu. Na spotkanie z artystą zapraszamy o godz. 11.30.

W audycji opowiemy też o wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu.”, na którą zaprasza Zamek Królewskiego w Warszawie. Tematem ekspozycji jest rola, jaką w sztuce wczesnego renesansu odegrała fascynacja światem antycznym, przejawiająca się w studiowaniu materialnych pozostałości cywilizacji rzymskiej oraz zachowanych pism starożytnych – w dużej mierze zapomnianych i ignorowanych, a nawet niszczonych na przestrzeni całego okresu wieków średnich. Naszym gościem będzie kurator wystawy Mikołaj Baliszewski.

Weronika Puszkar przybliży ideę projektu "Ślady pamięci. Ubrań życie po życiu". U jego źródeł leży problem zaśmiecania planety przez niechciane tekstylia, narastający wraz z rosnącym zjawiskiem fast fashion, który zaczyna być przedmiotem dyskusji w kręgach UE, w branży sortowniczej, a ostatnio także modowej. Największa w naszej części Europy sortownia odzieży używanej i Katedra Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wspólnie prowadzą projekt badawczo-artystyczny nad ponownym wykorzystaniem używanych ubrań.  

***

Na "Stację Kultura" - we wtorek (18.07) o godz. 10.00 - zaprasza Kasia Dydo.

kul