Jak Audrey Hepburn zakochała się w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Czwórka odwiedza legendarne zakątki świata. Tropiliśmy już hobbistów w Nowej Zelandii i ruszyliśmy śladem legendarnych piratów na karaibskich wyspach. Dziś nadszedł czas, by odwiedzić Rzym, który "zagrał" między innymi w filmie "Rzymskie wakacje".
Audio
  • Rzym w filmach na przestrzeni lat (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Rzymskie wakacje
Kadr z filmu "Rzymskie wakacje"Foto: mat. pras.

Są na świecie miejsca, które niemal wszyscy znamy z filmów. Rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, że istnieją one naprawdę. Są też miasta, w których rozegrały się najbardziej znane sceny, znane kinomaniakom od dziesięcioleci. – Najsłynniejszym chyba filmem, w którym udział wzięło Wieczne Miasto, był obraz "Rzymskie wakacje" (1953) z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem w rolach głównych – opowiada Jakub Popielecki, krytyk filmowy. – Dość obficie pokazane są tam turystyczne ciekawostki, m.in. schody hiszpańskie, na których Peck niby przypadkiem spotyka Hepburn i zaprasza ją na wycieczkę.

Czytaj także: "Tropem hobbitów przez Nową Zelandię"

To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów Europy. Dziś, w realnym świecie, odbywają się tam m.in. pokazy mody. – W swoich filmach wielokrotnie Rzym pokazywał także Federico Fellini, który sam jest Włochem – opowiada Popielecki. – Nakręcił nawet film pt. "Rzym".

Nie wszyscy jednak wiedzą, że wśród filmów, których akcja rozgrywa się w Rzymie, znajdzie się wiele takich, które w ogóle nie były tam kręcone. Do nich należy na przykład "Gladiator", podczas tworzenia którego wykorzystano replikę Koloseum, ustawioną na Malcie. Przedsięwzięcie kosztowało milion dolarów. Podobnie w przypadku „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Płonący Rzym, pokazany w filmie to tak naprawdę… podwarszawskie Piaseczno.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

Mateusz Damięcki: chciałbym mieć specjalizację "aktor międzynarodowy"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 14:00
W niektórych częściach świata "Zagubiony czas" radzi sobie lepiej niż "Wielki Gatsby". W tej niemieckiej produkcji główną rolę męską zagrał polski aktor - Mateusz Damięcki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mordercze klauny z kosmosu” - film tak irracjonalny, że aż kultowy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 16:11
"Mordercze klauny z kosmosu” to film przez krytyków uznawany za najgorszy obraz lat 80. Wśród widzów jednak spotkał się on z dość ciepłym przyjęciem. A dla wszystkich miłośników kina klasy B jest to po prostu pozycja obowiązkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybrzeża Saint Vincent – naprawdę mieszkają tam "Piraci z Karaibów"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 08:00
To miejsce, które chyba wszyscy znamy ze srebrnego ekranu. Malownicze plaże wyspy Saint Vincent to jeden z elementów, dla których film "Piraci z Karaibów" stał się hitem.
rozwiń zwiń