Dagadana: ważne, by nie zapomnieć o swoich korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
- Żeby być interesującym dla świata, nie wolno zapomnieć o własnej tradycji i kulturze. Promujemy więc muzykę etniczną, by wszyscy wiedzieli, jak teraz brzmią Słowianie - mówi wokalistka zespołu Dagadana, Dana Wynnycka.
Audio
  • Dagadana o tworzeniu muzyki, inspiracjach i planach na przyszłość - wywiad Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Zespół Dagadana
Zespół DagadanaFoto: Łukasz Owczarzak//Wikipedia//CC

Dagadana to założony w 2006 roku polsko-ukraińsko-amerykański zespół. Ich miłość do folku to, jak tłumaczy wokalistka Dana Wynnycka, naturalna reakcja na wszechobecny w XXI w. konsumpcjonizm. - W czasach globalizacji bardzo ważne jest, by nie zapomnieć o swoich korzeniach i nie zagubić się w tym wszystkim, co się naokoło dzieje - mówi artystka. - A wszystkie odpowiedzi można znaleźć w muzyce etnicznej. Dzięki niej wiemy, jaki jest charakter Słowian i kim byli nasi przodkowie.
Ich inspiracją w tworzeniu muzyki były dawne książki, stare nagrania. - Ale przede wszystkim nasi bliscy, którzy przenosili w pamięci melodie z dziada pradziada - mówi Dagmara Gregorowicz, wokalistka, odpowiedzialna w zespole także za elektronikę. - Na Ukrainie śpiewa się cały czas, nawet w knajpach, a u nas niestety te zwyczaje zamierają. Wielu młodych ludzi jednak spotyka się i stara uczyć dawnych tradycji od starszych.

Od niedawna z zespołem Dagadana występuje amerykański perkusista jazzowy Frank Parker, który w słowiańskim folku zakochał się jeszcze będąc za oceanem. Formacja rozwija skrzydła i w lutym 2014 ukazała się najnowsza, trzecia już płyta zespołu. Nosi tytuł "Listy do Ciebie" i zawiera teksty poety Janusza Różewicza. - Od razu zakochaliśmy się w jego wierszach. Mieliśmy wrażenie, że wcale nie dzieli nas tych kilkadziesiąt lat - przyznaje Wynnycka.

Zespół Dagadana garściami czerpie inspiracje z tradycji i kultury słowiańskiej. Pionierem etnologii, folklorystą i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu, był Polak, Oskar Kolberg. W lutym 2014 roku mija 200. rocznica jego urodzin. Zapraszamy więc do wysłuchania wywiadu z zespołem Dagadana na temat inspiracji folklorem, a o twórczości samego Kolberga w Czwartek (20.02.), w audycji "Stacja Kultura", opowie Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator Roku Oskara Kolberga.
Dowiedz się więcej: Rok Oskara Kolberga w Czwórce <<<

Od wtorku (18.02.) do piątku (21.02.) w "Poranku OnLine" zapraszamy na materiały o sylwetkach współczesnych twórców, którzy do dziś czerpią z podwalin, stworzonych przez Oskara Kolberga.

Czytaj także

Gooral postawił na bardziej klubowe granie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:40
W ostatnich miesiącach Gooral zrobił niesamowitą furorę. Jego mieszanka nowoczesnych elektronicznych brzmień z muzyką tradycyjną zyskała tysiące sympatyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Ronin Rogiński: ŜANĜO oznacza "zmianę"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Badacz rodowodu muzyki oraz alchemik dźwięku Kamil Ronin Rogiński opowiada o swoim nowym projekcie ŜANĜO.
rozwiń zwiń