Co wybierasz: serwis autoryzowany czy naprawy u "pana Zbyszka"?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
Tylko 2 procent kierowców decyduje się na naprawę samochodu we własnym zakresie, reszta jeździ do mechanika. Jak właściciele aut wybierają serwisy samochodowe, sprawdziła Kasia Węsierska.
Audio
  • Kto naprawia nasze samochody? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Gdzie serwisujemy nasze samochody - mówi Grzegorz Sygnowski z ARC Rynek i Opinia (Czwórka/Poranek OnLine)
Mechanik
MechanikFoto: Glow Images

Słuchacze Czwórki przyznają, że niektórych napraw swojego auta dokonują sami, czasem jeżdżą do mechanika, wybierają serwisy autoryzowane, albo zaufany zakład "pana Zbyszka".
Okazuje się, według badań firmy ARC Rynek i Opinia, że tylko 22 procent z nas korzysta z autoryzowanych stacji serwisowych. Reszta kierowców w przypadku awarii lub też rutynowej wymiany oleju, zdaje się na swoje umiejętności lub najbliższy zakład napraw aut.
- Z warsztatów autoryzowanych korzysta około 22 procent kierowców, z nieautoryzowanych przeszło połowa, 56 procent - mówi Grzegorz Sygnowski z ARC Rynek i Opinia. - 20 procent respondentów korzysta w różnym stopniu z warsztatów autoryzowanych i nieautoryzowanych.
Najczęściej do firmowych stacji jeździmy by dokonać przeglądu okresowego, w nieautoryzowanych dokonujemy napraw. - Im auto jest młodsze, nowsze tym częściej kierowcy decydują się na warsztat autoryzowany - mówi specjalista. - Często wynika to z wymogu narzuconego przez umowę gwarancyjną samochodu. 
Okazuje się, że ważna jest też marka pojazdu. Właściciele np. toyot i skód, chwalą sobie serwisy autoryzowane, twierdzą że niejednokrotnie naprawa samochodu w takim punkcie jest tańsza niż pomoc "pana Zbyszka".
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka motoryzacja samochody
Czytaj także

Jay Z i jego samochody: maybach, bentley i ferrari

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 12:00
O ile legendarny muzyk Snoop Dogg jest tradycjonalistą i preferuje auta stare i klasyczne, o tyle jego kolega po fachu Jay Z, idzie z duchem czasu. Uwielbia nowe, luksusowe samochody, a w swojej kolekcji ma m.in. Bugattiego, którego otrzymał od Beyonce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Hetfield na autach nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 10:00
Ciężkie rockowe granie od początku było mocno związane z kultem motoryzacji. James Hetfield, lider zespołu Metallica, jak najbardziej może być uważany za żywy tego przykład.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakup samochodu. Sprawdź, na co powinieneś uważać!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 18:13
Najmniej problemów mają ci, którzy wybiorą samochód nowy, prosto z salonu. Formalności "załatwią" za nich bowiem pracownicy, będący na miejscu. Często jednak Polacy, którym budżet nie pozwala na taki zakup, decydują się na auto kilkuletnie i kupują je w komisie, bądź bezpośrednio od poprzedniego właściciela.
rozwiń zwiń