Coś z niczego. Jak urządzić małe mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 12:00
Urządzić mieszkanie samemu, czy zdać się na pomoc fachowców? Przed tym dylematem corocznie stają tysiące Polaków. Sprawdziliśmy, jakie są najnowsze trendy. - Z pomocą specjalistów możemy z kawalerki zrobić naprawdę funkcjonalne i wygodne mieszkanko - przekonuje Agnieszka Gruszczyńska-Hyc z "M jak mieszkanie".
Audio
  • Jak wyremontować mieszkanie najmniejszym kosztem? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Projektant pomoże z kawalerki zrobić małe cudo (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jakie remonty i prace wykonujesz w mieszkaniu? Sonda Czwórki (Czwórka/Poranek OnLine)
Remont w mieszkaniu
Remont w mieszkaniuFoto: Glow Images/ East News

Jak wynika z badań oraz wypowiedzi słuchaczy Czwórki, zdecydowanie częściej wolimy na własną rękę zająć się remontem i urządzaniem. Kładziemy tapety, kafelki, malujemy, montujemy sprzęty RTV i AGD. Zdajemy się na wcześniejsze doświadczenia, pomoc bliskich, nierzadko sięgamy też po pomocne rady do internetu.
Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy zdolności manualnych i nie mamy czasu? Wówczas dzwonimy po ekipę fachowców. Najpierw tych od projektowania wnętrza. W przypadku kawalerki koszt za metr kwadratowy wynosi od 60 do 90 zł. Kolejne 300 zł kosztuje usługa doboru kolorystyki. To pomoże nam jak najlepiej wykorzystać funkcjonalność danej przestrzeni. Gdy mała kawalerka jest funkcjonalna i dobrze rozplanowana, z miesjca zyskuje na atrakcyjności, a przede wszystkim wygodzie.
PRZECZYTAJ: Sposób na własne mieszkanie

Jakie są najlepsze sposoby? - Gdy mamy wysokie mieszkanie, możemy sobie pozwolić na antresolę, to doda nam powierzchni wypoczynkowej. W przypadku standardowych mieszkań stanowczo odradzam to rozwiązanie, bo zabierze dużo miejsca. Lepiej zaplanować wtedy łóżko na podeście, do którego schowamy rzeczy, których rzadziej używamy - doradza Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna "M jak mieszkanie". Warto też pomyśleć o meblach modułowych, czyli takich, które możemy dowolnie przestawiać.
Kolejna przestrzeń, którą trzeba naprawdę bardzo dobrze zaplanować i wykorzystać, to oczywiście kuchnia. Tym bardziej, że coraz częściej łączy się ona z pokojem, w którym śpimy, gościmy znajomych i spędzamy czas w wolnych chwilach. - Bardzo przydatny jest wysoki blat, a stół do posiłków powinien być wielofunkcyjny i zmieniać się w biurko robocze - puentuje ekspertka.
ZOBACZ TEŻ: Projektant wnętrz urządzi ci mieszkanie. Stać cię na to!

Fachowcy doradzają, żebyśmy nie obawiali się korzystać z drewna, płyt pilśniowych i tworzyw sztucznych. Unikajmy za to krzykliwych kolorów oraz sprzętów, a także mebli, które być może uważa się za standard, za to mogą nam zabrać dużo miejsca, nie będąc zarazem nigdy w pełni wykorzystywanymi. - Lodówka pod blatem nie daje nam takiego komfortu jak wysoka, za to ta druga zabiera nam bardzo dużo przestrzeni. Sprzęty do zabudowy to jest najlepsze przestrzennie rozwiązanie. Coraz więcej urządzeń łączy wiele funkcji - np. kuchenki mikrofalowe projektowane są z podstawami piekarnika. To na początek wystarczy - przekonuje Gruszczyńska-Hyc.
Co jeszcze sprawi, że nasza niewielka kawalerka zrobi na wszystkich dobre wrażenie, a nam zapewni komfort i wygodę? Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "Poranek OnLine".
ac/kd

Czytaj także

Polskie miasta jeszcze będą przepiękne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 16:00
13 marca w warszawskim Barze Studio odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Jeszcze będzie przepięknie!". - Jakość przestrzeni to jakość życia mieszkańców, to prosta współzależność - mówi architekt Krzysztof Chwalibóg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mieszkają Polacy i co remontują?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:20
Wielu Polaków wynajmuje mieszkania, niektórzy mogą pochwalić się własnym M. Wynajęte lokum wcale nie oznacza braku remontów. Co najemca powinien uzgodnić z właścicielem przed dokonaniem zmian - sprawdziła Zuzanna Wróbel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ludzie Izraela" i gigantyczna makieta Poznania

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 19:02
W Polsce w ostatnich latach widać zainteresowanie kulturą żydowską i współczesnym Izraelem. Coraz więcej Polaków wybiera Izrael jako kierunek swoich wakacji. O kulturze tego kraju porozmawiamy z Karoliną Czyżowską, autorką projektu "Ludzie Izraela". A o modelu Poznania w skali 1:500 - z załogą Modelarni.
rozwiń zwiń