"Ludzie Izraela" i gigantyczna makieta Poznania

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 19:02
W Polsce w ostatnich latach widać zainteresowanie kulturą żydowską i współczesnym Izraelem. Coraz więcej Polaków wybiera Izrael jako kierunek swoich wakacji. O kulturze tego kraju porozmawiamy z Karoliną Czyżowską, autorką projektu "Ludzie Izraela". A o modelu Poznania w skali 1:500 - z załogą Modelarni.
Poznański rynek
Poznański rynekFoto: wikimedia.commons/fot. Leandro Neumann Ciuffo

Projekt reportersko-podróżniczy "Ludzie Izraela" Karoliny Czyżowskiej ma na celu uchwycenie mentalności współczesnych obywateli Izraela, który "wydał na świat" już 3 pokolenia urodzone po utworzeniu państwa w 1948 roku. Karolina chce zaprosić do wywiadów ok. 50 Izraelczyków - kobiety i mężczyzn, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu etnicznym, osoby religijne i niereligijne, z Kibucu, z większych i mniejszych miast. Planuje realizację swojego projektu od lipca do wrześnie 2014 roku, promuje projekt na Polak Potrafi i zachęca słuchaczy do symbolicznych wpłat w ramach crowdfoundingu, by mogła pojechać do Izraela w najbliższe wakacje i zrealizować swój cel.

Kolejny ciekawy pomysł na załoga Modelarni - pracowni profesjonalnych modeli architektonicznych. Projekt Makieta Miasta to ich najnowsza misja. Chcą, by Poznań cieszył się modelem w skali 1:500. Przedsięwzięcie jest ogromne. Postanowili rozpocząć budowę. Przy pomocy crowdfundingu planują stworzyć 2 z 87 modułów Makiety.

Na audycję "Na cztery ręce" zapraszamy w poniedziałek, 19 maja, po godz. 23.00.

Zobacz więcej na temat: architektura Czwórka Poznań

Czytaj także

Poznań chce zatrzymać zdolnych absolwentów mieszkaniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 17:10
Urzędy polskich metropolii coraz częściej starają się powstrzymać młodych mieszkańców przed wyjazdem za chlebem do innych miast czy też za granicę. Ciekawa inicjatywa realizowana jest w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umeå - stolica kultury, która dopiero zaczyna rozkwitać

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
- To jedno z miast, których nawet nie ma na niektórych mapach - mówi Michał Cessanis, sekretarz redakcji "National Geographic Traveler". - Nie jest łatwo tam dotrzeć, ale zdecydowanie warto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń